Հայաստանում հացահատիկի և ալյուրի գների բարձրացումը համընդհանուր իրարանցման արդյունքն է, որն առաջ է եկել ՌԴ-ից, որը Հայաստանում հացահատիկայինների հիմնական մատակարարն է, հացահատիկի արտահանման ժամանակավոր արգելման մասին Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի վերջին հայտարարությունից հետո, գտնում է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Աբգար Եղոյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ այդ հարցում ոչ պակաս դեր են խաղում Հայաստանի լրատվամիջոցները, որոնք «կրակին յուղ են լցնում»:
Բացի դրանից, Աբգար Եղոյանը նկատել է, որ ԱՄՆ-ում այս տարի 15 մլն տոննայով կավելացնեն հացահատիկայինների արտահանման ծավալը, ինչի կապակցությամբ միջազգային շուկայում հացահատիկի գինն արդեն նվազել է $5-ով:
Հասարակական կազմակերպության նախագահի կարծիքով, Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը պետք է խստացնի խախտողների հանդեպ պատժամիջոցները: «Մեր կազմակերպությունն արդեն դիմել է խախտողներին հասնող տուգանքի չափը տարեկան շրջանառության 2%-ից մինչև 5% հասցնելու առաջարկով: Ընդ որում, այդ 5%-ից 2.5%-ն անհրաժեշտ է փոխանցել պետբյուջե, իսկ մյուս 2.5%-ը` արտաբյուջետային հաշվին` շուկաների մոնիթորինգ անցկացնելու և սպառողներին տեղեկացնելու աշխատանքներ իրականացնելու համար»,- ավելացրել է նա:

Повышение цен на пшеницу и муку в Армении вызвано всеобщим ажиотажем, вызванным недавним заявлением премьер-министра России Путина о временном запрете экспорта зерна из РФ, которая является основным поставщиком зерновых в Армению, считает председатель общественной организации «Защита прав потребителей» Абгар Егоян. При этом он отметил, что немаловажную роль в этом вопросе играют СМИ Армении, которые «подливают масло в огонь».
Кроме того, Абгар Егоян заметил, что США в текущем году увеличат объемы экспорта зерновых на 15 млн. тонн, в связи с чем цена на зерно на мировых рынках уже снизилась на $5.
По мнению председателя общественной организации, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении должна ужесточить санкции по отношению к нарушителям. «Наша организация уже обратилась с предложением увеличить размер штрафа к нарушителям с 2% от годового оборота до 5%. Причем из этих 5% – 2,5% необходимо перечислять в госбюджет, а другие 2,5% перечислить во внебюджетный счет для проведения мониторинга рынков и работ по информированию потребителей», – добавил он.