Արցախը չճանաչված հանրապետություն լինելով, բազում խոչընդոտների է հանդիպում, երբ ձգտում է զարգացնել բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է Արցախի մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Կենսական կարևորագույն հիմնախնդիրների շարքում, որոնք խոչընդոտոււմ են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը Արցախում, նախարարը նշել է համացանցի ոչ բավարար արագությունը, կադրերի պակասը և այլն: «Հայաստանում շատ ծրագրեր են իրականացվում, այդ թվում նաև «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրը, սակայն հայտնի ընկերություններն և ֆինանսական կազմակերպությունները չեն կարող վարկ տրամադրել ճչանաչված հանրապետությանը: Այդ խնդիրը լուծելու համար, ամենից առաջ անհրաժեշտ է Հայաստանի և սփյուռքի օգնությունը, իսկ համակարգչային տեխնիկայով ամենից առաջ պետք է սարքավորել ու հագեցնել Արցախի դպրոցները», – ասել է Նարինե Աղաբալյանը:
Արցախի մշակույթի նախարարը նշել է, որ երկրում գործում է դպրոցների համակարգչայնացման, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսների վարկավորման ծրագրերը, և նախընտրությունը տրվում է IT բնագավառի վարկավորմանը; Նա մեծ նշանակություն տվեց նաև ընթացիկ տարվա մայիսին բացված IT զարգացման կենտրոնին, որը հանրապետությունում այդ բնագավառի զարգացման ուղղությամբ նոր առաջարկներ ու լուծումներ պետք է ներկայացնի:
IT զարգացման կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Գրիգորյանն, իր հերթին, ասել է, որ մայիս-օգոստոս ամիսներին կենտրոնն իրականացրել է ավելի քան 20 կրթական ծրագիր: Նրա խոսքերի համաձայն, արդեն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որ դպրոցականների մի խումբ մասնակցի Երևանում տեղի ունեալիք սեմինարին:

Арцах, будучи непризнанной республикой, сталкивается с многочисленными препятствиями, стремясь развивать сферу высоких технологий. Об этом в беседе с журналистами сказала министр культуры Арцаха Нарине Агабалян.
Среди насущных проблем, препятствующих развитию сферы информационных технологий в Арцахе, министр отметила недостаточную скорость Интернет-связи, нехватку кадров и др. “В Армении реализуется множество программ, в том числе и программа «Компьютер для всех», однако известные компании и финансовые организации не могут предоставить кредит непризнанной республике. Для решения этих проблем нам, прежде всего, необходима помощь Армении и Диаспоры, для оснащения компьютерной техникой, прежде всего, школ Арцаха”, – сказала Нарине Агабалян.
Как отметила министр культуры Арцаха, в стране действует программа по компьютеризации школ, а также программа кредитования малого и среднего бизнеса, где предпочтение отдается инвестициям в сфере ИТ. Большое значение она также придала открытию Центра развития ИТ в мае текущего года, который должен предоставить новые предложения и решения по развитию этого направления в республике.
В свою очередь, руководитель Центра развития ИТ Владимир Григорян, отметил, что с мая по август центром были реализованы более 20 образовательных проектов. “У нас есть активная группа подростков, с которыми мы работаем параллельно. В течение 2 дней они подготовили видеоролик и создали сайт для конференции BarCamp в Арцахе”, – сказал Владимир Григорян. По его словам, уже достигнута договоренность, что группа школьников примет участие в семинаре в Ереване.