7 September 2001 - 16:01 AMT
«Հայաստան-Սփյուռք» հիմնադրամի ղեկավարների` Ազգային ժողովի նախագահ Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվում էր Համահայկական բանկի ստեղծման հարցը: Զրուցակիցների կարծիքով` այդ քայլը կնպաստի հայկական ծագմամբ գործարարների համախմբմանը ամբողջ աշխարհում: Գիտության զարգացումը խթանելու համար հանդիպմանը ներկա գիտնականները նշեցին Հայաստանի տնտեսական ու մշակութային զարգացմանը նպաստող օրենքների մշակման անհրաժեշտությունը:
«Արկա» գործակալության տվյալների համաձայն` բանկի սկզբնական կապիտալը կկազմի 10-20 միլիոն դոլար: Բանկի ձեւավորմամբ զբաղվող կոմիտեն դիմել է Հայաստանի իշխանություններին բանկին հինգ տարի ժամանակով արտոնություններ տրամադրելու, մասնավորապես, շահութահարկից ազատելու խնդրանքով: Դա թույլ կտա շահույթի 30-50 տոկոսը ուղղել Համահայկական խորհրդարանի կայացմանը, որը իր հերթին հաստատելու է եւ ֆինանսավորելու համահայկական տնտեսական ծրագրերը:

7 September 2001 - 16:01 AMT
В ходе встречи руководителей фонда “Армения-Диаспора” с председателем Национального собрания Арменом Хачатряном обсуджался вопрос создания Всеармянского банка. По мнению собеседников этот шаг будет способствовать сплочению предпринимателей армянского происхождения во всем мире. Для стимулирования развития науки присутствующие на встрече ученые отметили необходимость разработки тех законов, которые будут способствовать экономическому и культурному развитию Армении.
По сведениям агентства “Арка” первоначальный капитал банка составит 10-20 миллионов дооларов. Комитет, занимающийся формированием банка обратился к властям Армении с просьбой предоставить банку льготы сроком на пять лет, в частности, освободить от налога на прибыль. Это позволит 30-50% прибыли направлять на становление Всеармянского парламента, который в свою очередь, будет утверждать и финансировать общеармянские экономические программы.