Արաբական ընկերությունների բողոքներն` ուղղված միջազգային ավիափոխադրումների միություններից մեկում «Էլ-Ալ»-ը ներգրավելու դեմ, իսրայելցիներին ստիպեցին ձևավորել այլընտրանքային միություն; Այդ միությունը ստեղծելու գործում գործընկերներ դարձան Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Հայաստանի ավիաընկերությունները:
«Էլ-Ալ» (Իսրայել), UTair (Ռուսաստան), «Աէրոսվիթ» (Ուկրաինա) և «Արմավիա» (Հայաստան) ավիաընկերությունները հռչակագիր են ստորագրել միջազգային ավիամիություն ստեղծելու իրենց մտադրության մասին, որը կոչվելու է WE (Western-Eastern): «Էդիոտ Ահրոնոտ» թերթի «Մամոն» տնտեսագիտական ներդիրի տվյալների համաձայն, 90 օրվա ընթացքում այդ չորս ընկերությունները պատրաստվում են ստորագրել մեծ ձևաչափի համաձայնագիր: Արդեն այլ ավիափոխադրողների, մասնավորապես, ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ բանակցություններ են վարվում, որի նպատակն է մեկ տարվա ընթացքում նոր ստեղծվող միության անդամների թիվն ավելացնել` հասցնելով մինչև 20-ի:
WE-ն կդառնա ավիափոխադրողների միջազգային 4-րդ միությունը (արդեն գոյություն ունեն Star Alliance, SkyTeam, OneWorld ավիափոխադրողները): Սա այլընտրանքային միավորում է այն ընկերությունների համար, որոնք քաղաքական պատճառներով կամ ավելի հզոր «դաշնակիցներին» կուլ չգնալու ահից այլ միությունների մեջ չեն մտել: WE-ն ստեղծելու նախաձեռնությունը «Էլ-Ալ»-ինն է: Երկար տարիների ընթացքում այդ ընկերությունը փորձում էր մտնել գոյություն ունեցող միություններից մեկի կազմի մեջ: Սակայն այնտեղ արդեն կային արաբական երկրների ավիափոխադրողներ, որոնք կտրականապես դեմ էին Իսրայելի ներգրավմանը: Արդյունքում մեկ տարի առաջ «Էլ-Ալ»-ի ղեկավարությունը ռազմավարական որոշում կայացրեց` դադարեցնել գոյություն ունեցող միությունների «խնամակալությունը» և նոր միություն ստեղծել:
Գործընկերներն այդ նախաձեռնությունից շատ շահ կկորզեն: Նրանք կարող են մեկ մեկու ինքնաթիռներն օգտագործել, ստեղծել համատեղ տեխսպասարկման համակարգ, միասին գնել նոր խոշոր ինքնաթիռներ ավելի ցածր գներով, միմյանց աջակցել` ուղևորների փոխլրացման հարցում: «Էդիոտ Ահրոնոտը» նշում է, որ այս ամենը միության յուրաքանչյուր անդամին կօգնի բարձրացնել իր աշխատանքի արդյունավետությունը և նկատելիորեն կրճատել ծախսերը, ինչպես նաև էականորեն լայնացնել թռիչքների ծավալը, գրում է IzRus-ը:

17 Август 2010 - 09:00 AMT
Протесты арабских компаний против включения "Эль-Аль" в один из существующих международных союзов авиаперевозчиков привели израильтян к формированию альтернативного альянса. Партнерами по его созданию стали авиакомпании России, Украины и Армении. Авиакомпании "Эль-Аль" (Израиль), UTair (Россия), "Аэросвит" (Украина) и Armavia (Армения) подписали декларацию о намерениях по созданию международного авиасоюза, который получит название WE (Western-Eastern). По данным экономического приложения "Мамон" газеты "Едиот Ахронот", в течение 90 дней эти четыре компании готовятся подписать полноформатное соглашение. Уже ведутся переговоры с другими авиаперевозчиками, в частности в странах СНГ и Восточной Европы, с целью в течение года увеличить количество членов нового союза до 20.
WE станет четвертым по счету международным союзом авиаперевозчиков (уже существуют: Star Alliance, SkyTeam, OneWorld). Это – альтернативное объединение для компаний, которые не вошли в другие союзы по политическим причинам, либо из опасений оказаться поглощенными более крупными "союзниками". Инициатором создания WE является "Эль-Аль". В течение многих лет эта компания пыталась войти в один из существующих союзов. Но там уже были представлены авиаперевозчики арабских стран, которые категорически выступали против присоединения израильтян. В итоге, год назад руководство "Эль-Аль" приняло стратегическое решение прекратить "ухаживания" за существующими союзами и начать работу по созданию нового альянса.
Партнеры извлекут из этой инициативы целый ряд дивидендов. Они смогут пользоваться самолетами друг друга, создать совместную систему техобслуживания, вместе покупать новые авиалайнеры по более низким ценам, содействовать друг другу в заполнении рейсов пассажирами. Как отмечает "Едиот Ахронот", всё это позволит каждому из участников альянса повысить собственную эффективность и значительно сократить расходы, а также существенно расширить диапазон полетов, сообщает IzRus.