18 Օգոստոս 2010 - 13:38 AMT
Ամերիաբանկի առևտրի ֆինանսավորման գործող պայմանագրերի քանակը կրկնակի գերազանցում է տարեսկզբի տվյալները
2010թ. սկզբից մինչև օգոստոսի 17-ը Ամերիաբանկի առևտրի ֆինանսավորման` երաշխիքների և ակրեդիտիվների գործող պայմանագրերի քանակը աճել է կրկնակի անգամ, իսկ պորտֆելն աճել է 1.2 անգամ` կազմելով 9.6 մլրդ ՀՀ դրամ:
Ամերիաբանկի երաշխիքների պորտֆելը 2010թ. երկրորդ եռամսյակի տվյալների համաձայն աճել է 1.6 անգամ 2009թ. երկրորդ եռամսյակի տվյալների համեմատությամբ` կազմելով 6.7 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ակրեդիտիվի պորտֆելը այդ նույն ժամանակահատվածի համար գրանցել է ռեկորդային աճ 56 անգամ` կազմելով 2.4 մլրդ ՀՀ դրամ:
2009թ-ից ի վեր Ամերիաբանկը ակտիվորեն զարգացնում է առևտրա-վարկային ֆինանսավորման գործիքները: Այս գործընթացում կարևոր դերակատարում են ունեցել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ ՄՖԿ-ի (IFC) կողմից Ամերիաբանկին տրամադրված 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի առևտրա-վարկային երաշխիքը, ՎԶԵԲ-ի (EBRD) կողմից տրամադրված $2 միլիոն դոլարի առևտրա-վարկային երաշխիքը, ինչպես նաև արտասահմանյան առևտրային բանկերից և ֆինանսական կազմակերպություններից ստացված վարկային գծերը ընդհանուր առմամբ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով: Այս ամենը բանկին թույլ տվեց ընդլայնել իր հաճախորդների` օտարերկրյա առևտրային գործարքների ֆինանսավորումը, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

18 Август 2010 - 13:38 AMT
С начала текущего года и до 17 августа объем действующих договоров финансирования торговли – аккредитивов и гарантий ЗАО «Америабанк» вырос вдвое, а портфель – 1,2 раза, составив 9,6 млрд. драм. Как сообщает пресс-служба Америабанка, с 2009 года банк активно развивает коммерческо-кредитные инструменты финансирования.
«В этом процессе важную роль сыграло предоставление Америабанку коммерческо-кредитных гарантий со стороны Международной Финансовой Корпорации (IFC) в размере $10 млн., Европейского Банка Реконструкции и Развития (EBRD) – $2 млн., а также кредитных линий, полученных от иностранных коммерческих банков и финансовых организаций в размере $10 млн.», – говорится в сообщении. Все это позволило банку расширить финансирование иностранных коммерческих сделок своих клиентов.
Кроме того, по данным за второй квартал 2010 года портфель гарантий Америабанка вырос в 1,6 раза по сравнению с аналогичным периодом 2009 года, составив 6,7 млрд. драмов, а портфель аккредитивов за тот же период зафиксировал рекордный рост в 56 раз, составив 2,4 млрд. драмов.