Արտարժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ) հայտարարել են համատեղ համաժողովի անցկացման մասին, որը սեպտեմբերի 13-ին Օսլոյում կազմակերպելու է Նորվեգիայի վարչապետ Յենս Սթոլթենբերգը:
Համաժողովը նպատակ ունի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո նոր ուղիներ որոնել համաշխարհային տնտեսությունը` զբաղվածության նկատելի աճով, հաստատունորեն վեր բարձրացնելու: ԱՄՀ մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ այդ բնույթի առաջին համաժողովի հովանավորը Նորվեգիայի կառավարությունն է, իսկ նախագահներն են լինելու ԱՄՀ գործադիր տնօրեն Դոմինիկ Սթրոս Կանը և ԱՄԿ գլխավոր տնօրեն Խուան Սոմավիան: Համաժողովի թեման է. «Տնտեսական աճի, զբաղվածության և սոցիալական համախմբվածության ապահովման խնդիրները»:
«Մեզ պետք է տնտեսական ճիշտ քաղաքականություն, որը կապահովի կայուն տնտեսական վերելք`բազում աշխատատեղերով: Օսլոյում տեղի ունենալիք համաժողովը կդառնա մի ասպարեզ, որտեղ տնտեսական քաղաքականություն մշակողներն ու փորձագետները կքննարկեն ֆինանսական ճգնաժամից վնասներ կրած միլիոնավոր մարդկանց կյանքի և աշխատանքի որակի բարձրացման ուղիները», – ասել է Նորվեգիայի վարչապետ Յենս Սթոլթենբերգը:
ԱՄԿ համաձայն, 2010 թ. աշխարհում գործազուրկների թիվը մոտավորապես կազմում է 210 մլն մարդ, այսինքն` 34 մլն մարդ ավելի, քան մինչճգնաժամային 2007 թվին էր:
Համաժողովին մասնակցելու են Լիբերիայի նախագահ Էլեն Ջոնսոն Սերլիֆը, Հունաստանի վարչապետ Գեորգիոս Պապանդրեուն, Իսպանիայի վարչապետ Խոսե Լուիս Ռոդրիգես Սապատերոն, Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Քրիստին Լագարդը, Մեծ Բրիտանիայի պետնախարար Իեն Դունկան Սմիթը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Международный Валютный Фонд (МВФ) и Международная организация труда (МОТ) объявили о совместной конференции, которую организует премьер-министр Норвегии Йенс Столтенберг 13 сентября 2010 года в Осло, для изучения новых путей, ведущих к устойчивому подъему мировой экономики со значительным приростом занятости после глобального экономического кризиса. Как сообщает пресс-служба МВФ, спонсором первой такого характера конференции, посвященной теме «Задачи обеспечения экономического роста, занятости и социальной сплоченности», выступает правительство Норвегии, а председателями станут директор-распорядитель МВФ Доминик Стросс-Кан и генеральный директор МОТ Хуан Сомавиа.
«Нам нужна правильная экономическая политика, которая обеспечит устойчивый экономический подъем с множеством рабочих мест. Конференция в Осло станет ареной, на которой ведущие разработчики экономической политики и эксперты рассмотрят пути повышения качества жизни и работы миллионов людей, затронутых финансовым кризисом», – сказал премьер-министр Норвегии Йенс Столтенберг.
Конференция проводится во время дальнейшего ухудшения перспектив занятости на мировом уровне после Великой рецессии, которую повлек за собой финансовый кризис 2008 года. Согласно оценкам МОТ, уровень мировой безработицы в 2010 году составлял приблизительно 210 миллионов человек, то есть на 34 миллиона больше, чем в докризисном 2007 году.
В конференции примут участие президент Либерии Эллен Джонсон-Серлиф, премьер-министр Греции Георгиос Папандреу, премьер-министр Испании Хосе Луис Родригес Сапатеро, министр финансов Франции Кристин Лагард, государственный секретарь по вопросам труда Великобритании Иэн Дункан-Смит и другие высокопоставленные лица.