«Ռոսատոմ» ընկերության տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոյի Հայաստան կատարած երկօրյա այցի շրջանակներում ստորագրվելու է Հայաստանում ատոմային էներգիայի զարգացմանը վերաբերող պայմանագիր: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել են ՀՀ էներգետիկայի նախարարության մամլո ծառայությունից:
Այդ այցի ընթացքում քննարկվելու է նաև Հայաստանի ԱԷԿ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը և դրա հետ կապված միջոցառումներին «Ռոսատոմի» մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Հավանական է, որ նաև հարց բարձրացվի ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին:
Ռուսական ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ տեղեկատվական գործակալությունը հաղորդել է, որ օգոստոսի 19-ին «Ռոսատոմ» պետգործակալության ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն Երևանում ստորագրելու է Հայաստանում ատոմային նոր էներգաբլոկների սարքավորման ուղղությամբ համագործակցելու մասին համաձայնագիր: Ս. Կիրիենկոյի օգնական Սերգեյ Նովիկովի խոսքերի համաձայն, այդ համաձայնագրի ստորագրումն իրականացվում է մարտի 26-ին ստորագրված ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանի բնական պաշարների և էներգետիկայի նախարարության ու «Ռոսատոմի» համագործակցության մասին համաձայնագրի համաձայն:
«Այսօր նախատեսված համաձայնագրով, «Ռոսատոմը» հանդես է գալիս որպես «Մեծամոր ինտեր» հայ-ռուսական ընկերության բաժնետեր, որը պետք է իրականացնի Մեծամորի ԱԷԿ-ի նոր երկրորդ էներգաբլոկի շինարարությունը` ռուսական արտադրության ВВЭР-1200 ռեակտորով: Ընկերությունը պետք է ապահովի այդ բլոկի շինարարությունն ու դրա շահագործումը:
Նա նաև նշել է, որ «Ռոսատոմի» ձեռնարկություններում Հայաստանի ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի «միջուկային կղզու» համար արդեն պահեստավորված են սարքավորումները: «Ռոսատոմում» համոզված են, որ այս համաձայնագրի ստորագրումը կդառնա նախագահի Հայաստան կատարած այցի կարևորագույն իրադարձություններից:
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 29-ին համաձայնել է Հայաստանի տարածքում միջուկային նոր էներգաբլոկների սարքավորման նպատակով ՌԴ և ՀՀ կառավարությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման մասին առաջարկությանը:
Նախկինում կառավարությունը համաձայնություն էր տվել նաև Հայաստանում կառուցվող միջուկային նոր էներգաբլոկը ռուսական հիդրոէներգետիկայի ռեակտորներով զինելու, ինչպես նաև ռուս-հայկական համատեղ «Մեծամորէներգատոմ» ՓԲԸ ստեղծելու համար:

19 Август 2010 - 12:17 AMT
В рамках двухдневного визита директора корпорации «РосАтом» Сергея Кириенко в Армению, будет подписан договор, касающийся развития атомной энергетики в Армении. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе министерства энергетики Армении.
Кроме того, в ходе визита будут обсуждаться вопросы по повышению уровня безопасности Армянской АЭС и участие «РосАтома» в данных мероприятиях. Также ожидается, что будут подняты вопросы, связанные со строительством нового энергоблока АЭС.
Между тем, российское информационное агентство ИТАР-ТАСС сообщило, что сегодня глава госкорпорации "Росатом" Сергей Кириенко в Ереване подпишет соглашение о сотрудничестве по сооружению новых атомных энергоблоков в Армении, По словам помощника главы "Росатома" Сергея Новикова, подписание данного соглашения осуществляется в соответствии с подписанным 26 марта соглашением о сотрудничестве в области атомной энергетики между министерством энергетики и природных ресурсов Армении и "Росатомом".
«По соглашению, планируемому к подписанию сегодня, "Росатом" выступает акционером российско-армянской компании "Мацамор Интер РАО", которая будет осуществлять строительство нового 2-го энергоблока Мацаморской /Армянской/ АЭС /ААЭС/ с реактором российского производства ВВЭР-1200". Компания должна обеспечить строительство этого блока и ввод его в эксплуатацию к моменту вывода из эксплуатации ныне действующего одного из двух энергоблоков ААЭС" с реактором ВВЭР – 440", – сказал Новиков. Он также сообщил, что "на предприятиях "Росатома" для Армении уже зарезервировано оборудование для "ядерного острова" нового блока ААЭС". В "Росатоме" уверены, что подписание данного соглашения станет одним из важных событий госвизита президента в Армению
Правительство Армении 29 июля дало согласие на предложение о подписании Соглашения о сотрудничестве между правительствами РА и РФ с целью сооружения на территории Армении новых ядерных энергоблоков. Ранее правительство дало согласие на оснащение строящегося в Армении нового ядерного энергоблока российской водо-водяной энергетической реакторной установкой, а также создание совместного армяно-российского ЗАО «Мецаморэнергоатом».