Վրաստանն իր երկրի տարածքով տարանցիկ բեռներ տեղափոխելիս ավտոճանապարհներից օգտվելու համար մտցրել է 200 լարի գումարի չափով (մոտավորապես`110 ԱՄՆ դոլար) հանգանակություն:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, հանգանականությունը տարածվում է ավտոտրանսպորտային բոլոր միջոցների վրա, բացի միկրոավտոբուսների, որոնք Վրաստանի տարածքով բեռնափոխադրումը կատարում է Վրաստանի մաքսատան վերահսկողության ներքո: Մուծումները կատարվում են բանկում, մինչև երկրի տարածքից դուրս գալը:
Ընդ որում, բեռնափոխադրողները հանգանակությունից ազատվում են միայն այն դեպքում, եթե բեռնափոխադրումները իրականացվում են նավահանգստից մինչև մոտակա մաքսային վերահսկողության գոտի` 10 կմ շառավղով, կամ հակառակ ուղղությամբ;
Վրաստանի տարածք մուտք գործելուց առաջ, հարկային ծառայության աշխատակիցը գրավոր նախազգուշացնում է վարորդին հանգանակությունը մուծելու մասին, և այն մասին, որ այն չմուծելու դեպքում նա տուգանվելու է: Այս հանգանակության ներմուծումը բացատրում են ճանապարհային ենթակառուցվածքները պատշաճ մակարդակով պահելու անհրաժեշտությամբ:

Грузия ввела сбор в размере 200 лари (около $110) за пользование автодорогами при перевозке через территорию страны транзитных грузов.
Согласно постановлению правительства, сбор распространяется на все автотранспортные средства, за исключением микроавтобусов, которые перевозят грузы через территорию Грузии под таможенным контролем. Оплата производится в банке до выезда с территории страны.
При этом, грузоперевозчики освобождаются от сбора только в том случае, если осуществляют перевозку груза с территории морского порта до ближайшей зоны таможенного контроля в радиусе 10 км. или в обратном направлении.
При въезде на территорию Грузии сотрудник налоговой службы в письменной форме предупреждает водителя транспортного средства о необходимости оплаты пользования дорогами и случае неуплаты сбора на грузоперевозчика налагается штраф.
Ввод данного сбора объясняется необходимостью поддержания дорожной инфраструктуры в надлежащем состоянии.