Հայաստանում անցկացվող համակարգչային խաղերի առաջնությունը մեկնարկել է օգոստոսի 21-ին, Երևանում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում Հայաստանի կիբեռսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ առաջնության ներկայացուցիչ Էդգար Սահակյանն ասել է, որ մրցությանը մասնակցում է 80 խաղացող, որոնց միջին տարիքը 14-16 տարեկանն է: Նրա խոսքերի համաձայն, անչափահասների գրանցման պարտադիր պայմանը նրանց ծնողների գրավոր համաձայնությունն է եղել:
«Կիբեռսպորտի զարգացումը նպաստում է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընդհանուր զարգացմանը, քանի որ խաղերի ծրագրային բարդացումն ապահովելու հետ միաժամանակ աճում են նաև տեխնոլոգիաների հանդեպ պահանջները: Բացի այդ, անհրաժեշտ է զարգացնել համակարգչային խաղերի` որպես զվարճության ժամանակակից ձևերից մեկի մշակույթը», – ասել է Էդգար Սահակյանը:
Առաջնության պաշտոնական խաղ է ընտրվել FIFA 10, հաղթողները հնարավորություն կունենան Լոս Անջելես մեկնելու, որպեսզի սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը մասնակցեն WCG (World Cyber Games) միջազգային համակարգչային խաղերի եզրափակիչ խաղին: Ընդ որում, առաջին տեղը գրավող անձը միջազգային մրցումներին մասնակցելու համար կստանա մասնակի ֆինանսավորում: Հայկական մրցույթի ոչ պաշտոնական խաղ է համարվում Call of Duty:Modern WarFare2-ը: Օգոստոսի 22-ին տեղի ունեցող եզրափակիչ խաղում մասնակցելու են 32 խաղացող (ամեն խաղում` 16 մասնակից):
Մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 600 հազ. դրամ է: Այն բաժանվելու է բոլոր խաղերում առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցնողների միջև: Մրցույթի գլխավոր հովանավորը Samsung ընկերությունն է, իսկ տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերում «Ֆայն» համակարգչային տեխնիկայի խանութների ցանցը: Տեղեկատվական գործընկերներն են` PanARMENIAN.Net, www.Bravo.am, ռադիո «Վանը», «Ռուսսկոյե ռադիոն», Hit FM ռադիոկայանը:
Հայաստանի համակարգչային առաջնությունն արդեն չորրորդ անգամ է կազմակերպվում, նախորդ մրցության հաղթողները մասնակցել են Գերմանիայում և Իտալիայում անցկացվող WCG համակարգչային խաղերին:

21 Август 2010 - 09:55 AMT
Первенство компьютерных игр Армении стартовало 21 августа в Ереване. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян, в соревновании принимают участие 80 геймеров, средний возраст который 14-16 лет. По словам Эдгара Саакяна, обязательным условием для регистрации несовершеннолетних было предъявление письменного разрешения родителей на участие.
“Развитие киберспорта способствует также и развитию информационных технологий в целом, поскольку с усложнением программного обеспечения игр также растут требования к технологиям. Кроме этого, необходимо развивать культуру компьютерных игр, как одного из современных видов развлечения”, – сказал Эдгар Саакян. В качестве официальной игры первенства выбрана FIFA 10, победители получат возможность отправиться в Лос-Анджелес для участия в финале международного фестиваля компьютерных игр WCG (World Cyber Games) с 30-го сентября по 3-е октября текущего года. Причем геймер, занявший первое место, получит частичное финансирование для участие в международном соревновании. Неофициальной игрой армянского первенства является Call of Duty:Modern WarFare2. В финале, который состоится 22 августа, примут участие 32 игрока (по 16 участников в каждой из игр).
Призовой фонд соревнований составляет 600 тыс. драмов. Он будет разделен между занявшими первые, вторые и третьи места во всех играх. Генеральным спонсором первенства является компания Samsung, техническую поддержку оказывает сеть магазинов компьютерной техники «Файн». Информационные партнеры первенства: PanARMENIAN.Net, www.Bravo.am, Радио «Ван», Русское Радио, радиостанция Hit FM.
Первенство компьютерных игр Армении проходит в четвертый раз, в предыдущие годы победители соревнования принимали участие в финале международного фестиваля компьютерных игр WCG в Германии и Италии.