21 Օգոստոս 2010 - 11:13 AMT
«Հայաստանի համար շատ կարևոր է զարգացնել այս ոլորտը և նոր տեխնոլոգիաներ կիրառել: Պետք է ապրանքանիշ ստեղծել, որը հայտնի կլինի ողջ աշխարհում: Օրինակ, Bodega del Fin del Mundo արգենտինական գինիների տնտեսությունը, 20 տարի առաջ փոխելով գինու արտադրության տեխնոլոգիան, շատ հայտնի ապրանքանիշ է դարձել: Մեր Արենին պետք է ավելի լավը լինի, և պետք է այնպես անել, որպեսզի աշխարհի ցանկացած ռեստորանում գտնվելու դեպքում կարողանաս պատվիրել մեր գինին»,- ասել է Fruitfull Armenia ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Աննա Քրիստինա Շիրինյանը:
Նա նաև կարծում է, որ արտահանման հիմնական շուկան կարող է դառնալ Ռուսաստանը, որն արգելել է Վրաստանի և Մոլդովայի գինիների ներկրումը: Համաժողովը կբացի Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Գևորգ Աբրահամյանն, իր հերթին, կարծիք է հայտնել այն մասին, որ ստեղծվող տնտեսական բաց գոտու համար պետք է համապատասխան բազա ստեղծել, քանի որ այդտեղից է հիմնականում արտահանվելու գյուղմթերքը: Նրա կարծիքով, ռուսական շուկան հագեցած է այլ երկրների գինիներով, իսկ հայ հայ արտադրողները ձգտում են մտնել այդ շուկան: Լավ մրցակից դառնալու համար պետք է լավ ապրանք արտադրել և լավ գովազդ կազմակերպել: «Գինու համար լավագույն գովազդը Միշել Ռոլանն է, մեկ այլ քայլ է նաև մեր արտադրանքի որակի բարձրացումը», – նշել է նա:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը հայտնել է, որ այս տարի Հայաստանում խաղողի բերքը 20-30 տոկոսով ավելի կլինի 2009 թ.-ի բերքից: Նա, միաժամանակ, ընդգծել է, որ ճգնաժամի պատճառով նվազել է գինու և կոնյակի վաճառքը, որի հետևանքով կրճատվել է նաև խաղողի պահանջարկը:
«Խաղողի մեծածախ գնման մասին պայմանագրերի թիվը կրճատվել է 25 տոկոսով: Խաղողն ամբողջությամբ կիրացվի, սակայն վճարման հարցը շատ սուր է լինելու, քանի որ անցյալ տարվա մթերման համար ֆերմերներին դեռևս չի վճարվել 200 մլն դրամ», – ասել է նա:
Գինեգործների միության նախագահը գտնում է, որ խաղողի գինը կախված է լինելու Երևանի կոնյակի գործարանի վարած քաղաքականությունից, որը, ամենայն հավանականությամբ, խաղողի 1 կգ-ը կգնի 130 դրամով: «Խաղողի հիմնական մասը գնելու են գործարանները` 1 կգ 110-130 դրամով», – ասել է նա:
Ավագ Հարությունյանը գտնում է, որ մեր երկրում բարձրորակ գինի արտադրելու համար ոչ միայն բարձր տեխնոլոգիաներ չկան, այլև քիչ են լավ գինու համար անհրաժեշտ խաղողի տեսակները: Նրա կարծիքով, 15 հազ. հա խաղողի այգիներում գինեգործության համար պիտանի են 1 հազ. հա-ի վրա աճող խաղողը միայն: Խաղողագործության համար մեկ այլ հիմնախնդիր է որթնալվիճի զարգացումը:
Որթնալվիճն արագ զարգանալով` 5 տարվա ընթացքում կարող է ոչնչացնել Հայաստանի բոլոր խաղողի այգիները: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Որթնալվիճն արագ զարգանում է խաղողի արմատների վրա և 3-4 տարվա ընթացքում խաղողը լրիվ փչանում է: Այդ հիվանդությունն անհնար է բուժել, դրա դեմ միակ պայքարը հին խաղողի տունկերը ոչնչացնելն ու նորերը տնկելն է», – ասել է նա, ավելացնելով, որ խաղողի նոր տունկերի համար Հայաստանի ֆերմերներին 270-290 մլն ԱՄՆ դոլար է հարկավոր: Միության նախագահն նշել է, որ որթնալվիճը Եվրոպայից 100-120 տարի առաջ Մ. Նահանգներ է տարվել, իսկ Հայաստանում այն ի հայտ է եկել անցյալ դարի 20-ական թթ.: Մինչ օրս այն չէր տարածվում մի քանի պատճառներով` եղանակային, ջրման (ոչ ցողելով) պայմանների և հողային կառուցվածքի:
Բացի այդ, ԽՍՀՄ իշխանության տարիներին արգելվում էր Արարատյան դաշտավայր խաղողի նոր տեսակների ներմուծումը, իսկ Միության փլուզումից հետո, Հայաստանի իշխանությունները հիվանդության տարածումը կանխելու կամ այն ոչնչացնելու վերահսկողության ոչ մի գործողություն չեն ձեռնարկել:
Ներկայում հիվանդությունը տարածված է Տավուշի մարզի մի քանի հա խաղողի այգիներում, ինչպես նաև մի փոքր օջախ էր հայտնաբերվել Արարատյան դաշտավայրում, որը ոչնչացվել է:
Հայաստանում գինու արտադրությունը աստիճանաբար աճում է` 2010 թ. հունվար-հունիս ամիսներին արտադրվել է 2 մլն լիտր գինի` 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի 1,5 մլն լիտրի փոխարեն (ավելի քան 32,3 տոկոս): Ընդ որում, որակը ծավալին համապատասխան չի աճում, քանի որ խաղողի նոր բարձրորակ տեսակների արտադրման և աճեցման համար անհրաժեշտ նոր տեխնոլոգիաների ներմուծումը պահանջում է ժամանակ և մեծաքանակ ներդրումներ:

По мнению главного исполнительного директора компании Fruitfull Armenia Аннаы Кристины Ширинян для Армении очень важно развивать данную индустрию и внедрить новые технологии. Нужно создавать брэнд, который будет известен во всем мире. Например, одно из аргентинских винных хозяйств Bodega del Fin del Mundo изменив технологию производства вина 20 лет назад, стало очень известным брэндом. Арени должен быть еще лучше, и нужно сделать так, чтобы где бы ты ни был в мире, смог в ресторанах заказать армянское вино.
Она также считает, что двумя важными факторами развития сельского хозяйства в Армении являются создание свободной экономической зоны и наличие помещений для хранения сельхозпродукции (холодильников). При этом основным рынком экспорта армянского вина, по ее мнению, может стать Россия, которая запретила ввоз вина из Грузии и Молдовы.
В свою очередь менеджер по связям с общественностью международного аэропорта «Звартноц» Геворг Абрамян выразил мнение, что для создаваемой при аэропорте свободной экономической зоны, откуда в основном будет экспортирована сельхозпродукция, нужно создать соответствующую базу. По его мнению, российский рынок, куда стремятся войти армянские производители, на данный момент перенасыщен вином из других стран, и чтобы суметь войти в него и стать хорошим конкурентом другим маркам нужно производить хороший продукт и сделать хорошую рекламу. «Лучшей рекламы для вина, чем Мишель Роллан, быть не может, другим шагом должен стать улучшение качества нашей продукции», – считает он.
В то же время, председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян считает, что в стране нет, не только высоких технологий для производства высококачественного вина, но и очень мало необходимых сортов винограда. По его мнению, из 15 тыс. гектаров винограда в Армении для виноделия пригоден виноград, выращиваемый на 1 тыс. гектаров.
По мнению специалистов, в текущем году в Армении урожай винограда будет на 20-30% больше, чем в 2009 году, но в связи с кризисом произошел спад продаж вина и коньяка, из-за чего также сократился спрос на виноград.
Количество договоров по закупке винограда в текущем году уже сократилось на 25%, а вопрос выплат будет стоять остро, так еще с прошлогодней заготовки до сих пор фермерам еще не выплачены 200 млн. драмов. Председатель Союза виноделов считает, что цены на виноград будут зависеть от политики Ереванского коньячного завода, который, скорее всего, будет покупать его по 130 драмов за килограмм. То есть основная часть винограда будет закуплена заводами по цене 110-130 драмов за килограмм.
Одной из проблем виноградарства является развитие филлоксеры, которая на данный момент распространена на нескольких гектарах виноградников Тавушской области Армении, а также был обнаружен маленький очаг в Араратской долине, который уже уничтожен.
Филлоксера развивается на корнях винограда и за 3-4 года растение полностью погибает. Болезнь невозможно вылечить, единственный способ борьбы это уничтожение старых виноградников и посадка новых. По мнению Авага Арутюняна на посадку новых виноградников фермерам Армении понадобится $270-290 млн.
Во времена СССР для предотвращения распространения филлоксеры был запрещен завоз новых сортов винограда на Араратскую долину, а после распада Союза никаких действий по контролю или предотвращению распространения болезни власти Армении не предпринимали.
В Армении болезнь появилась в 20-х годах прошлого века, но с тех пор она сильно не распространялась по нескольким неподтвержденным причинам: из-за погодных условий, способа полива (не опрыскиванием) и структуры земли.
Производство вина в Армении постепенно увеличивается: в январе-июне 2010 года было произведено 2 млн. литров вина, против 1,5 млн. литров в тот же период 2009 года (больше на 32,3%). При этом качество пока не растет такими темпами как объемы, так как для внедрения новых технологий производства и выращивания новых элитных сортов винограда требуется много времени и большие инвестиции.