22 Օգոստոս 2010 - 11:39 AMT
Երևան կատարած այցի ընթացքում Բելառուսիայի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն օգոստոսի 21-ին այցելեց Երևանի «Նոյ» գործարան, որը հայտնի հայկական կոնյակներ է արտադրում: Որպես էքսկուրսավար հանդես եկավ ձեռնարկատերը` «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
Այցի ժամանակ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն Բելառուսիայում հայկական կոնյակի արտադրության մասնաճյուղ բացելու մասին: «Հարկավոր է, որպեսզի Բելառուսիան հայկական կոնյակ արտադրի»,- նշել է Լուկաշենկոն:
Լուկաշենկոն այցելել է նաև հայ-բելառուսական առևտրի տուն: Այն կոչվում է «Ար-Բե» և պետք է բացվի մոտ ժամանակներս: Այստեղ վաճառվելու են բելառուսական արտադրության ավելի քան 1600 անուն ապրանքներ` հրուշակեղենից մինչև կահույք: Առևտրի համար տարածք են ռեզերվ արել մոտ հարյուր բելառուսական ձեռնարկություններ: Առևտրի տան ստեղծման վերաբերյալ հանձնարարականը Բելառուսիայի նախագահը տվել էր անցյալ տարվա մարտին` Հայաստան կատարած իր նախորդ այցի ժամանակ: «Բելառուսական արտադրանքը կվաճառվի Հայաստանում. այն թանկ չէ և որակյալ է»,- ասել է Բելառուսիայի նախագահը:
Նույն օրը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այցելել է Երևանի ալմաստի գործարան, որտեղ ծանոթացել է թանկարժեք քարերի սորտավորման, հղկման ու նախապատրաստման գործընթացին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գոմելյան «Կրիստալ» ԱՄ հետ հայկական ձեռնարկության սերտ համագործակցության, փորձի և տեխնոլոգիաների փոխանակման մասին, հաղորդում է Բելառուսիայում Կոմսոմոլսկայա պրավդան:

22 Август 2010 - 11:39 AMT
В ходе визита в Ереван президент Беларуси Александр Лукашенко 21 августа побывал на заводе «Ной» в Ереване, который производит знаменитые армянские коньяки. Экскурсоводом выступил владелец предприятия, глава концерна «Мульти Групп» Гагик Царукян.
Во время визита была достигнута договоренность об открытии в Беларуси филиала по производству марочных коньяков. “Надо, чтобы Беларусь делала армянские коньяки”, – отметил Лукашенко.
Также Лукашенко посетил белорусско-армянский торговый дом. Он называется «Ар-Бе» и должен открыться в ближайшее время. Здесь будут продаваться более 1600 наименований различных товаров белорусского производства: от конфет до мебели. Площади для торговли уже зарезервировали около ста белорусских предприятий. Поручение о создании торгового дома глава белорусского государства дал во время предыдущего визита в Армению в марте прошлого года. «Надо было давно насытить его товарами, чтобы очереди стояли. Белорусский товар пойдет в Армении, он недорогой и качественный», – сказал президент Беларуси.
В этот же день Александр Лукашенко побывал на алмазном заводе в Ереване, где ознакомился с процессом сортировки, огранки и подготовки драгоценных камней. Была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве этого предприятия с гомельским ПО «Кристалл», обмене опытом и технологиями, сообщает Комсомольская правда в Белоруссии.