23 Օգոստոս 2010 - 09:02 AMT
Տարեվերջին Հայաստանի իշխանությունները «կնկարեն» ՀՆԱ գեղեցիկ աճ, մեկնաբանել է ՀՆԱ աճի տեմպի դանդաղեցումը (4 տոկոս) Հայաստանի ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«Հայաստանի կառավարությունը ոչ մի հակաճգնաժամային ծրագիր չունի, դրանք միայն խոսքեր են եղել, իսկ տնտեսությունը կրկին անառողջ է»,- ասել է նա, ավելացնելով, որ ընթացիկ տարում գնաճի բարձր տեմպերի պատճառով (հունվար-հուլիսին գնաճը կազմել է 7.4 տոկոս) Հայաստանում աղքատության մակարդակը կաճի:
Նրա խոսքերով, օգոստոսի սկզբին ալյուրի գները 9000 դրամից բարձրացել են 11 հազար դրամ 50կգ համար, այսինքն ավելի քան 20 տոկոսով, ընդ որում համաշխարհային գներն աճել են 10 տոկոսով: «Եթե համաշխարհային շուկայում գներն աճում են, ապա Հայաստանում դրանք ևս աճում են, իսկ եթե նվազում են` մեզ մոտ շարունակում են աճել»,- ասել է նա:
ԿԲ նախկին նախագահի խոսոքերով, Հայաստանի նման փոքր երկիրը պետք է ցորենի պաշարներ ունենա` աշխարհում գների բարձրացմանն այդքան սուր չարձագանքելու համար: Ցորենի գների աճը նա բացատրել է նրանով, որ Հայաստանում ցանքատարածքները զանգվածային չեն մշակվում, իսկ եթե 2008-ին Հայաստանում ցորենի բերքը կազմել է 415 հազար տոննա, 2009-ին այն կազմել է 375 հազար տոննա, իսկ ընթացիկ տարում` 290 հազար:
Իր հերթին, ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, ՀՀԿ անդամ Վարդան Այվազյանը կարծում է, որ կառավարության հակամճգնաժամային ծրագիրն արդյունավետ է աշխատում, այլապես ճգնաժամի հետևանքներն ավելի շոշափելի կլինեին: Նրա կարծիքով, պետությունը չի կարող կանխատեսել բնական աղետները և մի քանի տարով պահպանել ցորենի պաշարները, իսկ ցորենի անհրաժեշտ ռազմավարական պաշարներ Հայաստանն ունի:

23 Август 2010 - 09:02 AMT
К концу года власти Армении «нарисуют» красивые показатели экономического роста, прокомментировал замедление темпов роста ВВП (рост на 4%) страны бывший председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян.
«У правительства Армении не было никакой антикризисной программы, это все были только слова, а экономика также нездорова», – сказал он, добавив, что в текущем году из-за высоких темпов инфляции (в январе-июле инфляция составила 7,4%) уровень бедности в Армении возрастет.
По его наблюдениям за первую неделю августа цены на муку выросли с 9000 драмов за 50 кг. до 11000 драмов, то есть более чем на 20%, при том, что мировые цены выросли порядка на 10%. «Если на мировом рынке цены растут, то в Армении они тоже растут, а если сокращаются, то у нас они все равно продолжают расти», – добавил он. По мнению бывшего председателя Центробанка такая маленькая страна как Армения должна иметь запасы зерна, чтобы так резко не реагировать на повышение цен в мире. Рост цен на зерно он также объяснил тем, что в Армении земли массово не обрабатываются, и если в 2008 году урожай зерна составил 415 тыс. тонн, то в 2009 году он составил 375 тыс. тонн, а в текущем году 290 тыс. тонн.
В свою очередь депутат парламента РА, член Республиканской партии Вардан Айвазян считает, что антикризисная программа правительства работает эффективно, иначе последствия кризиса были бы более ощутимы. По его мнению, государство не может предсказать все природные катаклизмы и хранить запасы зерна на несколько лет, а необходимые стратегические запасы зерна у Армении есть.