25 Օգոստոս 2010 - 13:48 AMT
ԱԷԿ նոր էներգաբլոկի բացման դեպքում, Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը 2020 թ. կարող է հասնել 5000 ՄՎտ հզորության: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում այս կարծիքն է հայտնել «Նորավանք» գիտահոտազոտական հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Սևակ Սարուխանյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում սպառում է 1200 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա, իսկ նոր էներգաբլոկի բացման դեպքում երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիան կարող է ավելանալ և 2010 թ. սպառումը կարող է հասնել 2000 ՄՎտ, իսկ մյուս մասը արտահանվելու է: «Ներկայում Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի հանդեպ Իրանի պահանջարկը 1000 ՄՎտ է, իսկ Թուրքիայի սահմանի բացման դեպքում էլեկտրաէներգիայի հանդեպ նրա պահանջարկը կարող է հասնել 2000ՄՎտ», – ասել է նա: Բացի այդ, նոր էներգաբլոկի կառուցումը կարող է էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների համար աշխատատեղեր ստեղծել, կարծում է մասնագետը:
Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, էլեկտրաէներգիայի արտադրման ծավալը հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է 3205,3 մլն ԿՎտ/ժ, ինչը 15 տոկոսով ավելի է 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Նույն ժամանակահատվածում ՀԱԷԿ-ի արտադրած էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալը 42,9 տոկոս է, ինչը կազմում է 1376.5 մլն ԿՎտ/ժ: Ընդ որում, Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալից ՋԷԿ-ին բաժին է հասել արտադրության 12.4 տոկոսը, ՀԷԿ-ին` 44,6 տոկոսը:
Բացի այդ, 2.4 մլն ԿՎտ էլեկտրաէներգիա է արտադրվել հողմաէլեկտրակայանների հաշվին, ինչը 11.1 տոկոսով քիչ է 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հողմաէլեկտրակայանների ընդհանուր ծավալը երկրում 0.1 տոկոս է:

25 Август 2010 - 13:48 AMT
В случае открытия нового энергоблока АЭС объем вырабатываемой в Армении электроэнергии к 2020 году может достичь 5000 МВт. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал заместитель директора научно-исследовательского фонда «Нораванк» Севак Саруханян.
По его словам, Армения в год потребляет порядка 1200 МВт электроэнергии, а в случае открытия нового энергоблока объем вырабатываемой в стране электроэнергии может увеличиться и к 2010 году собственное потребление может достичь 2000 МВт, а остальная часть производимой энергии будет экспортироваться. «На данный момент спрос со стороны Ирана на армянскую электроэнергию составляет 1000 МВт, а в случае открытия границ с Турцией спрос на электроэнергию с ее стороны может достичь 2000 МВт», – сказал он.
Кроме того, по мнению специалиста, строительство нового энергоблока создаст рабочие места для высококвалифицированных специалистов энергетической сферы.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, объем выработки электроэнергии в республике в январе-июне составил 3205.3 млн. кВт.ч., что на 15% выше показателя аналогичного периода 2009 года. За указанный период на долю ААЭС пришлось 42,9% от общего объема выработанной в республике электроэнергии, что составляет 1376.5 млн. кВт.ч (на 4,8% меньше прошлогоднего показателя). При этом на ТЭЦ пришлось 12,4% от общего уровня выработки, а на долю ГЭС – 44,6% от всей выработанной в Армении электроэнергии.
Кроме того, 2.4 млн. кВт.ч. электроэнергии было произведено за счет ветроэлектростанции, что на 11,1% меньше показателя аналогичного периода 2009 года. Доля ветроэлектростанции в общем объеме выработки электроэнергии в стране составляет 0,1%.