26 Օգոստոս 2010 - 10:13 AMT
Այսօր Օրանժ Արմենիա և Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) ընկերությունները մեկնարկեցին BlackBerry լուծումը Հայաստանում: BlackBerry լուծումը սմարթֆոնների, ծրագրային ապահովումների և ծառայությունների համատեղություն է, որը հնարավորություն է ընձեռում հեշտությամբ օգտվել էլ. փոստից, հեռախոսից, օրացույցից, վեբից, մուլտիմեդիայից և բիզնեսում ու առօրյա կյանքում անհրաժեշտ այլ ծրագրերից: BlackBerry ծառայության մեկնարկով Orange-ի հաճախորդները կարող են վայելել ազատությունը և աշխատանքի արդյունավետությունը BlackBerry սմարթֆոնների օգնությամբ և կապի մեջ լինել ու մշտապես մուտք ունենալ դեպի տեղեկատվություն` անգամ լինելով շարժման մեջ:
«Ուրախությամբ ենք ներկայացնում BlackBerry լուծումը, որը մեր բաժանորդներին կտա ազատության և արդյունավետ աշխատանքի նոր հնարավորություններ, ինչպես գործնական, այնպես էլ անձնական կյանքում: Սա մեր հերթական քայլն է` առաջարկելու այնպիսի շարժական տեխնոլոգիաներ, որոնք կհարստացնեն և կփոխեն նրանց կյանքը»,- ասաց Orange-ի Գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
«Մեզ համար շատ հաճելի էր համագործակցել Orange-ի հետ BlackBerry լուծումը Հայաստանում ներկայացնելու համար: BlackBerry սմարթֆոնները ճիշտ ընտրություն են հատկապես նրանց համար, ովքեր ցանկանում են կապի մեջ լինել գործընկերների, ընկերների և ընտանիքի հետ, ինչպես նաև հեռախոսի միջոցով հեշտությամբ մուտք ունենալ թե գործնական և թե անձնական բնույթի բովանդակությանը»,- ասաց RIM-ի Կորպորատիվ մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Մարկ Գիբերտը:
Մեկնարկին Orange-ն առաջարկում է BlackBerry Bold 9700 սմարթֆոնը, որն առանձնանում է իր գերազանց աշխատանքով, ֆունկցիոնալությամբ և հնարավորություններով, որոնք համատեղելի են 3G HSDPA ցանցերի հետ, ինչպես նաև ունի գերարդիական պրոցեսոր (624 ՄՀց), 256 ՄԲ հիշողություն, ներկառուցված GPS և Wi-Fi, 3.2ՄՊ տեսախցիկ և բարձր հստակության շլացնող էկրան: Նորագույն ինժեներական լուծումները և պրեմիում որակը տարածվում են նաև այս սարքի արտաքին տեսքի վրա, որն առանձնանում է ինտեգրված սենսորային հարթակով, գերզգայուն, տարբերակված և հատուկ տաշվածքներով ստեղնաշարով: Մուգ քրոմային շրջանակը և կաշենման հետնամասը սմարթֆոնին հաղորդում են կոկիկ և նրբագեղ տեսք, իսկ նեղ պրոֆիլը, հարմար ծանրությունը և փափուկ կողամասերը աներևակայելի հարմարավետության զգացողություն են հաղորդում այն ափում պահելիս:

Orange Armenia совместно с канадской компанией Research in Motion (RIM) представила комплекс решений BlackBerry, включающих как сам смартфон BlackBerry Bold 9700, так и программное обеспечение и услуги BlackBerry. Стоимость смартфона составила 230 тыс. драм, его можно также приобрести в кредит в 17 магазинах компании.
“Смартфон BlackBerry Bold 9700, изготовленный специально для бренда Ornage, продается в Армении по исключительной цене, благодаря сотрудничеству группы France Telecom с компанией производителем RIM”, – сказал генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа.
Комплекс решений BlackBerry предоставляет возможность удобного пользования электронной почтой, телефоном, календарем, Интернетом, мультимедийными продуктами и другими программами, необходимыми для бизнеса. Кроме этого, владельцы BlackBerry могут находиться на связи между собой, посредством бесплатного чата. Функции смартфона совместимы с сетями 3G HSDPA, мощность процессора 624 МГц при 256 Мб внутренней памяти, со встроенными модулями GPS, WiFi и Bluеtooth.
Услугами смартфона BlackBerry Bold 9700, приобретенного у компании Orange Armenia, абоненты смогут воспользоваться лишь с сим-картами Orange. С остальными картами, будет доступна лишь передача голосовых данных.
Абонентская плата за Интернет услуги BlackBerry составляет от 7 500 драм (по обычным тарифным планам). А в случае подключения к Интернет-тарифу, стоимостью от 8 000 до 10 000 драмов, абонент BlackBerry может получить от 50 до 500 Мб Интернета. Причем, пользователи могут использовать смартфон в качестве модема для подключения к высокоскоростному Интернету.