26 Օգոստոս 2010 - 13:59 AMT
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ուսումնասիրությունների համաձայն, Հայաստանում իրական գործազրկության մակարդակը կազմում է 27.5 տոկոս, օգոստոսի 26-ին Երևանում լրագրողներին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայության» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Զբաղվածության պետական ծառայության տվյալներով, ընթացիկ տարվա օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանում գործազրկության մակարդակը կազմել է 7 տոկոս:
Լոռվա մարզում այն կազմում է 11.1 տոկոս, Սյունիքի մարզում` 10.1, Շիրակի մարզում` 9.6, Կոտայքում` 9.3, Տավուշում` 8.7, Երևանում` 8.1:
Նրա խոսքերով, կանանց գործազրկության մակարդակը շարունակում է բարձր մնալ` գործազուրկների ընդհանուր քանակի 70 տոկոսը
2010-ի հուլիսի ընթացքում գործակալությունում ներկայացվել է 1779 թափուր տեղ, ինչը 12.7 տոկոսով ավել է նախորդ ամսվա ցուցանիշից, իսկ 2009-ի հուլիսի համեմատ ավել է 55 տոկոսով:

Согласно исследованию по методологии Международной организации труда, уровень реальной безработицы в Армении составляет 27,5%, сказала журналистам на пресс-конференции 26 августа в Ереване начальник агентства «Государственная служба занятости» Министерства труда и по социальным вопросам Армении Сона Арутюнян. При этом, по данным Госслужбы занятости, по состоянию на 1 августа текущего года в Армении уровень безработицы составил 7%.
Причем в Лорийской области он составляет 11,1%, Сюникской – 10,1%, Ширакской – 9,6%, Котайкской – 9,3%, Тавушской 8,7%, а в Ереване 8,1%.
Она также отметила, что по состоянию на конец июля текущего года число зарегистрированных безработных составило 100,4 тыс., что меньше показателя прошлого года на 0,6%. При этом число безработных женщин продолжает оставаться высоким – 70% от всего количества безработных.
Кроме того, с начала года на работу устроились 6759 ищущих работу, что больше показателя прошлого года на 33,9% (5049).
За июль 2010 года в агентство было представлено 1779 вакансий (848 повторяются), что больше показателя прошлого месяца на 12,7%, а по сравнению с июлем 2009 года на 55%.