27 Օգոստոս 2010 - 08:28 AMT
Հայաստանի ֆինանսական շուկան բավական զարգացած չէ, բայց մեծ պոտենցիալ ունի, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարարության ֆինանսական շուկայի զարգացման բաժնի պետ Կարեն Թամազյանը:
Նրա կարծիքով, 3-5 տարի անց երկրի ֆինանսական շուկան ավելի զարգացած կլինի իր նոր ֆինանսական և ներդրումային գործիքների շնորհիվ: «Եթե ՀՀ խորհրդարանը հաստատի կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին օրինագիծը, ապա կստեղծվեն ներդրումային հիմնադրամներ, որոնք ֆինանսական շուկայի հիմնական ինստիտուտներից են»,- ասել է նա:
Թամազյանը նաև ավելացրել է, որ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներմուծման դեպքում ֆինանսական շուկայի մասնակիցները շահագրգռված կլինեն ֆինանսական շուկայի զարգացման ուղիների, ներդրումային գործիքների ստեղծման մեջ:

27 Август 2010 - 08:28 AMT
. Финансовый рынок Армении недостаточно развит, но имеет большой потенциал, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване начальник управления развития финансового рынка и валютного регулирования Министерства финансов Армении Карен Тамазян.
По его мнению, через 3-5 лет финансовый рынок страны станет более развитым благодаря созданию новых финансовых и инвестиционных инструментов. «Если парламент РА одобрит законопроект о пенсионных реформах, то будут созданы инвестиционные фонды, которые являются одними из основных институтов финансового рынка. Будут созданы управляющие независимыми активами, и начнется процесс инвестирования на финансовом рынке», – сказал он.
Карен Тамазян также добавил, что при внедрении обязательной накопительной пенсионной системы участники финансового рынка будут заинтересованы в создании путей развития финансового рынка, институтов и инструментов инвестирования.
В Армении с 1 января будет внедрена добровольная накопительная пенсионная система, а с 2014 года – обязательная.