27 Օգոստոս 2010 - 08:32 AMT
Հայաստանի պարենային շուկայում գրանցվել է մի շարք մթերքների գների բարձրացում, այդ թվում` կարտոֆիլի, որը գրեթե առաջին տեղն է զբաղեցնում շարքային հայի օրաբաժնում: Իրավիճակը որոշել է բացատրել ԱԺ պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը, որի կարծիքով, կարտոֆիլի գների բարձրացումն առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ անցյալ տարիներին երկրում եղել է գերարտադրություն: «Անցյալ տարի կարտոֆիլը չի իրացվել, որի պատճառով այս տարի դրա աճեցումը կրճատվել է, ինչը հանգեցրել է գների բարձրացման»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված` նա հավաստիացրել է, որ եթե հաջորդ տարի արտադրության ծավալները մեծանան, ապա դա իր հերթին կհանգեցնի գների նվազման, որոնք, սակայն, չեն կարող ինքնարժեքից ցածր լինել:
Անդրադառնալով ոչ միայն կարտոֆիլի, այլ նաև բոլոր գյուղատնտեսական ապրանքների բարձր գներին` նա ավելացրել է, որ նման իրավիճակը պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով, ինչպես նաև երկրի կառավարության ոչ ադեկվատ աշխատանքով, այդ թվում` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության:
Ինչ վերաբերվում է կարտոֆիլի արտահանման ծավալների ավելացմանը, որը նույնպես կարող է ազդել գների բարձրացման վրա, Լեռնիկ Ալեքսանյանը նշել է. «Այն ամենն, ինչ արտահանվում է, օգուտ է երկրին, քանի որ նպաստում է նրա զարգացմանը»:

На продовольственном рынке Армении зафиксировано повышение цен на ряд продуктов, в том числе и на картофель, который занимает едва ли не первое место в рационе рядового армянина. Разъяснить ситуацию взялся депутат Национального собрания РА Лерник Алесанян, по мнению которого повышение цен на картофель в первую очередь обусловлено тем, что в предыдущие годы в стране был его перепроизводство. «Это реальные рыночные отношения, поскольку произведенный в прошлом году картофель не был реализован, в силу чего в этом году его выращивание сократилось, что и привело в повышению цен», – пояснил он. В связи с этим он заверил, что если в следующем году объемы производства увеличатся, то это в свою очередь вновь приведет к снижению цен, которые, однако, не могут быть ниже себестоимости.
Касаясь высоких цен не только на картофель, но и на все сельскохозяйственные продукты, депутат добавил, что подобная ситуация обусловлена и неблагоприятными природно-климатическими условиями, а также в какой-то мере неадекватной работой правительства страны, в том числе и министерства сельского хозяйства РА.
Что же касается увеличения объемов экспорта картофеля, который также мог отразиться на повышении цен, Лерник Алесанян заявил: «Все что экспортируется, приносить благо стране, поскольку направлено на ее развитие».