30 Օգոստոս 2010 - 09:19 AMT
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն աշնանը կարտոֆիլի լավ բերք է ակնկալում: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով, կարտոֆիլի բարձր գներն այս տարի պայմանավորված են նրանով, որ 2009-ին արտադրողները դրա իրագործման հետ կապված խնդիրներ են ունեցել:
Բացի դրանից, նախարարության ղեկավարը նշել է, որ անբարենպաստ կլիմայական պայմանների պատճառով բերքահավաքն ուշացել է, ուստի հարկ է եղել հարևան երկրներից անհրաժեշտ ծավալներ ձեռք բերել ներքին շուկայի պահանջները բավարարելու համար:
Ինչպես հաղորդել է Գերասիմ Ալավերդյանը, այս տարի Հայաստանում կարտոֆիլի համար նախատեսված 31 500 հա հողատարածքից ցանք է կատարվել 28 500 հա-ում, որից սպասվում է ավելի քան 500 հազար տոննա բերք: «Դա լիովին կապահովի ներքին պահանջարկը, ինչպես նաև կհանգեցնի գների իջեցմանը»,- ասել է նա:

Министерство сельского хозяйства РА ожидает осенью большой урожай картофеля. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства РА Герасим Алвердян. По его словам, высокие цены на этот овощ в этом году обусловлены тем, что в 2009 году у производителей возникли проблемы с его реализацией.
Помимо этого, глава министерства отметил, что из-за неблагоприятных климатических условий сбор урожая запоздал, поэтому пришлось закупать у соседних стран необходимые объемы для обеспечения потребностей внутреннего рынка.
Как сообщил Герасим Алвердян, в этом году в Армении было засеяно 28 500 га из отведенных под картофель 31 500 га, с которых ожидается получить осень богатый урожай в 500 тыс. тонн. «Это полностью обеспечить внутренний спрос, а также приведет к понижению цен», – заверил он.