30 Օգոստոս 2010 - 09:35 AMT
Գյուղատնտեսության նախարարությունն արդեն որոշել է խաղողի մթերման նախնական գինը, որն ընթացիկ տարում կկազմի 1 կգ համար 120 դրամ: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: «Մենք արդեն պայմանավորվել ենք վերամշակող ընկերությունների հետ 215 հազար տոննա խաղող մթերելու մասին 1 կգ համար նախնական 120 դրամով անցյալ տարվա 185 հազարի փոխարեն»,- ասել է նա: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ Երևանի կոնյակի գործարանը խաղող կմթերի 1 կգ համար 130 դրամով:
Մթերման գործընթացի կազմակերպման մասին նախնական պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել նախարարի` Արարատի և Արմավիրի մարզեր կատարած այցելության ժամանակ: «Ցանկանում եմ նշել, որ մենք պատրաստել ենք պայմանագրի պատճեն, որում որոշվել են խաղողի մթերման ծավալները, ժամկետները և կարգը»,- ասել է նա: Նախարարը կոչ է արել գյուղի բնակիչներին չխախտել այդ կարգը, այդ թվում խաղողը չջրել այն հավաքելուց մեկ օր առաջ, որպեսզի նրանում շաքարի պարունակությունը պահպանվի 18 տոկոսի մակարդակում և այլն:
Ինչ վերաբերվում է վերամշակող ընկերությունների պարտքերին, ապա Գ. Ալավերդյանը հաղորդել է, որ Արարատի մարզի երկու ընկերություններ արդեն տեղեկացրել են, որ կատարել են իրենց պարտականություններն ավելի վաղ կնքված պայմանագրերով:

Министерство сельского хозяйства уже определилось с предварительной ценой закупа винограда, которая в текущем году составит 120 драмов за 1 кг. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства РА Герасим Алвердян. «Мы уже договорились с перерабатывающими компаниями о закупе 215 тыс. тонн винограда против 185 тыс. тонн в прошлом годы по предварительной цене 120 драмов за 1 кг», – сказал он. При этом он добавил, что Ереванский коньячный завод будет закупать виноград по 130 драмов за 1 кг.
Предварительная договоренность об организации процесса закупа была достигнута в рамках визита министра в Араратскую и Армавирскую области страны. «Хочу отметить, что мы подготовили образец договора, где определены объемы, сроки, а также порядок закупа винограда», – сказал он. При этом Герасим Алвердян призвал сельских жителей не нарушать этот порядок, в том числе не поливать виноград за день до его сбора, чтобы в нем сохранился уровень содержания сахара на отметке в 18% и другие нюансы этого процесса.
Что же касается задолжностей перерабатывающих компаний перед поставщиками, то глава министерства сообщил, что две компании Араратской области уже проинформировали, что выполнили свои обязательства по заключенным ранее договорам.