TWB ընկերությունը, որը լույս է ընծայում National Geographic Traveler (Armenia) ամսագիրը, կազմակերպել է 6 փուլերից կազմված մի նախագիծ, որը կոչվում է «Ճամփորդություն առանց սահմանների»` նվիրված Հայաստանի հարավում Տաթևի ճոպանուղու բացմանը: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել նախագծի կազմակերպիչ, National Geographic Traveler (Armenia) հանդեսի գլխավոր խմբագիր Արեգ Նազարյանը:
Ըստ նրա, նախագիծը ներառում է ջիպերով միջազգային ռալլի Ռուսաստան-Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան-Թուրքիա-Վրաստան-Հայաստան երթուղով, առագաստանավերի միջազգային ռեգատա Սևանա լճում, ձիարշավ Մեծ մետաքսի ճանապարհի հայաստանյան հատվածով: Ավտոռալլիի հետ կապված միակ խնդիրն, ըստ կազմակերպիչների, կարող է լինել ռուսաստանցիների մուտքի հարցը Իրան կամ Վրաստան:
Բացի այդ, նախագծի շրջանակներում տեղի կունենա «Music without borders» ռոք և բայք փառատոն բաց երկնքի տակ, որը կմեկնարկի Ախթալայում, հետո կշարունակվի Սևանում և կավատրվի Ջերմուկի օդանավակայանում:
«Ճամփորդություն առանց սահմանների» նախագծի շրջանակներում տեղի կունենա միջազգային կոնֆերանս «National Geographic Traveler»-ի գլխավոր գրասենյակի և ամսագրի բոլոր 14 հրատարակությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ըստ Արեգ Նազարյանի, «Ճամփորդություն առանց սահմանների» նախագծի արժեքը 350 հազար դոլար է: Հայաստանի կառավարությունը հատկացրել է 27,6 մլն դրամ «National Geographic Traveler» կոնֆերանսի կազմակերպման համար, իսկ OSCE-ին ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերի ռոք-փառատոնին:
Նախագիծն արժանացել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հավանությանն, այն իրականացվում է էկոնոմիկայի, արտաքին գործերի, սփյուռքի նախարարությունների, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի, OSCE-ի և տարբեր երկրների դեսպանատների աջակցությամբ:

30 Август 2010 - 10:17 AMT
Компания TWB, выпускающая журнал National Geographic Traveler (Armenia), организовала проект из 6 этапов под названием «Путешествие без границ», посвященный открытию канатной дороги на юге Армении, ведущей к монастырскому комплексу Татев. Об этом журналистам в Ереване сообщил организатор проекта, главный редактор журнала National Geographic Traveler (Armenia) Арег Назарян.
По его словам, проект состоит из международного ралли на джипах: Россия – Казахстан – Туркменистан – Иран – Турция – Грузия – Армения; международной регаты на парусниках на озере Севан; конного похода по армянскому участку Великого шелкового пути. Единственной задачей связанной с авторалли, по мнению организатора, может быть въезд россиян на территорию Ирана или Грузии.
Кроме того, в рамках проекта пройдет рок – и байк – фестиваль под открытым небом «Music without borders», который начнется в Ахтале, потом в Севане и закончится в аэропорту Джермука.
В рамках мероприятий «Путешествие без границ» пройдет международная конференция с участием представителей главного офиса «National Geographic Traveler» из Вашингтона и представителей всех 14 изданий журнала.
По словам Арега Назаряна, проект «Путешествие без границ» обойдется в $350 тыс. При этом правительство Армении выделило 27,6 млн. драмов на организацию конференции «National Geographic Traveler», а организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (OSCE) предоставит финансовое содействие рок – фестивалю.
Проект одобрил президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр страны Тигран Саркисян, он реализуется при содействии министерств экономики, иностранных дел, министерства диаспоры, Фонда национальной конкурентоспособности Армении, OSCE и посольств различных государств в Армении.