30 Օգոստոս 2010 - 11:10 AMT
Ընթացիկ տարում գյուղատնտեսության ոլորտում կգրանցվի աճ 2009-ի մակարդակով, լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: «Տարվա ավարտին մեզ կհաջողվի դուրս գալ 2009-ի մակարդակին: Անկումը գյուղատնտեսության ոլորտում պայմանավորված է հիմնականում պտուղ-բանջարեղենի բերքի կրճատմամբ և բնակլիմայական պայմաններով»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, սեպտեմբեր-հոկտեմբերին իրավիճակը կբարելավվի և կարձանագրվի որոշակի աճ, մասնավորապես, կենդանաբուծության գծով: Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ հուլիսին գրանցվել է բուսական արտադրանքի բերքի անկում 60-70 հազար տոննայով 2009 թվականի 161 հազարի դիմաց, ընդ որում աճ է արձանագրվել կենդանաբուծության ոլորտում` հավկիթների արտադրության աճը կազմել է 30 տոկոս:
Ավելի վաղ նախարարը հայտարարել էր, որ աճը Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում 2010 ավարտին կկազմի 3-5 տոկոս:
Ըստ օպերատիվ վիճակագրական տվյալների, հունվար-հուլիս ամիսներին երկրի գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրվել է 23 տոկոս անկում: 2009թ. հունվար-դեկտեմբերին Հայաստանի գյուղմթերքի համախառն ծավալը կազմել է 555,7 մլրդ դրամ` կրճատվելով 0,1 տոկոսով 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

30 Август 2010 - 11:10 AMT
По итогам текущего года в сельском хозяйстве Армении будет зафиксирован рост на уровне 2009 года, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства РА Герасим Алвердян. «По итогам года нам удастся выйти на уровень 2009 года. Спад обусловлен в основном сокращением урожая плодово-овощных культур и природно-климатическими условиями», – сказал он.
По его словам, в сентябре – октябре ситуация улучшится и будет зарегистрирован определенный рост, в частности по линии животноводческой продукции. В связи с этим он отметил, что в июле было зафиксировано снижение объемов урожая растительной продукции на 60-70 тыс. тонн против 161 тыс. в 2009 году, при этом отмечен рос в животноводческом хозяйстве: рост производства яиц составил 30%.
Ранее глава министерства заявлял, что рост в сфере сельского хозяйства Армении по итогам 2010 года достигнет 3-5%.
Согласно оперативным статданным, в январе-июле в сельском хозяйстве страны наблюдался 23%-ый спад. Совокупный объем произведенной сельхозпродукции Армении в январе-декабре 2009 года в текущих ценах составил 555,7 млрд. драмов, сократившись по сравнению аналогичным периодом 2008 года на 0,1%.