ՀՌԱԿ տնտեսական հանձնախումբն իր ուսումնասիրությունների հիման վրա մեղադրել է կառավարությանը և «Նաիրիտ» գործարանի ղեկավարությանը գործարանի անգրագետ կառավարման մեջ: «2006 թվականից մինչ օրս, «Նաիրիտ»-ի ապաշնորհ ղեկավարության աշխատաոճի եւ կառավարության` ի դեմս Էներգետիկայի նախարարության «շահութաբեր աչքակապության» արդյունքում գործարանը հասցվեց սննկացման եզրին` կուտակելով շուրջ 300 մլն դոլար պարտք, որից 200 մլն-ը` Հայաստանից դուրս գտնվող կազմակերպություններին»,-ասվում է կուսակցության մամլո ծառայության կողմից PanARMENIAN.Net-ին տրամադրված մամլո հաղորդագրության մեջ:
Կուսակցության տնտեսական հանձնաժողովը պնդում է, որ վարկային գումարները հիմնականում մսխվեցին կաուչուկի արտադրությունը բուտադիենի հումքի անցնելու «ծրագրի» անվան տակ: «Սա է պատճառը, որ համաշխարհային ճանաչում ունեցող ֆինանսական կազմակերպությունները հրաժարվում են ներդրումներ կատարել ու համագործակցել հեքիաթասաց ՀՀ վարչապետի եւ «Նաիրիտ» գործարանի «ղեկավարության» հետ, քանի որ ակնառու է, որ վերջիններս չեն տիրապետում իրական տեխնիկա-տեխնոլոգիական ներկայիս վիճակին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փաստորեն, «Նաիրիտ» գործարանի 10% սեփականատեր հանդիսացող ՀՀ կառավարության կանխամտածված թողտվությամբ, Հայաստանը համաշխարհային մենաշնորհային արտադրության կորստի շեմին է, որի արդյունքում կփակվեն հազարավոր աշխատատեղեր ու արտադրական տեխնոլոգիաներ թե' գործարանում, թե' նրանից դուրս:
Պարտքերի պատճառով «Նաիրիտ» գործարանի ՓԲԸ-ն ընթացիկ տարում մի քանի անգամ պարապուրդի է մատնվել: Մասնավորապես, 2010-ի մարտին «Նաիրիտ» գործարանը անորոշ ժամկետով դադարեցրեց քլորոպրենային կաուչուկի արտադրությունը: Ենթադրվում է, որ պատճառը էլեկտրաէներգիայի սպառման համար գործարանի կուտակած պարտքն է, որը հասնում է 1 մլրդ դրամի (2,5 մլն դոլար):

31 Август 2010 - 07:53 AMT
Партия Рамкавар-Азатакан Армении обвиняет правительство страны и руководство «Завода Наирит» в халатности
Экономическая комиссия партии Рамкавар-Азатакан Армении на основе своих исследований и собранной информации предъявило обвинение правительству страны и руководству «Завода Наирит» в халатности. «Начиная с 2006 года и по сегодняшний день, в силу бездарного управления завод находится на грани банкротства, собрав порядка 300 млн. долларов долга, из которых 200 млн. долларов – только компаниям, находящимся за пределами страны», – говорится в предоставленном пресс-службой партии PanARMENIAN.Net сообщении.
Экономическая комиссия партии утверждает, что кредитные средства были разбазарены на так называемый переход на «программу производства каучука на основе бутадиена». В этом состоит причина того, что компании, имеющие международное признание, отказываются инвестировать и сотрудничать со «сказочниками» – правительством РА и руководством завода, поскольку налицо тот факт, что они не владеют ситуацией. В силу задолжностей каучуковый «Завод Наирит», в течение текущего года не раз вынужден был простаивать. В частности, в марте 2010 года «Завод Наирит» остановил производство хлоропреновых каучуков на неопределенный срок. Предположительной причиной остановки является невыплата заводом долга за электроэнергию, достигшего 1 млрд. драмов ($2,5 млн).
Основным видом деятельности ЗАО «Завод Наирит» является производство хлоропреновых каучуков, карбинола, каустической соды, латексов, хлорной извести, жидкого хлора, негашеной извести, кислорода, монокарбоновых кислот. Собственниками предприятия являются компания «Rhinoville Property Limited» (90% акций) и Правительство Республики Армения (10%). Большая часть выпускаемой продукции реализуется за границей: хлоропреновый каучук экспортируется в страны Евросоюза, Российскую Федерацию (около 30% всего экспорта), США и еще 20 стран.