«7.4 տոկոս գնաճը, որն արձանագրվել է ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվար ամիսներին, մեզ շատ է մտահոգում, հատկապես հացի համաշխարհային գների աճի պայմաններում»,- լրագրողներին Երևանում ասել է ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունը բավական լուրջ մեխանիզմներ ունի նրա համար, որպեսզի թույլ չտա, որ գնաճը դուրս գա իր բնական հունից, և որպեսզի մի քանի անբարեխիղճ ձեռնարկատերեր աժիոտաժի պայմաններում չստեղծեն լրացուցիչ գնաճային ճնշում:
Նա նաև ավելացրել է, որ Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, ԿԲ-ն և կառավարությունը պարտականություններ և լծակներ ունեն, որպեսզի գնաճը մնա բյուջեով նախատեսված 4±1,5 տոկոսի շրջանակներում: «Ընթացիկ տարվա արդյունքներով մենք մոտենում ենք 5.5 տոկոս ցուցանիշին»,- հավելել է պատգամավորը: Նրա խոսքերով, չնայած նրան, որ ՀՆԱ ցուցանիշը վերջին 2 ամսում կտրուկ նվազել է, կազմելով 4 տոկոս, տարեվերջին այն մի քանի անգամ կգերազանցի երկրի բյուջեով նախատեսված աճը1.2 տոկոսի չափով: «ՀՆԱ աճի ցուցանիշների նվազման պատճառներն ակնհայտ են. դա զգալի անկումն է գյուղատնտեսության ոլորտում: Ընդ որում արդյունաբերության ոլորտում աճը կազմել է 11.4 տոկոս, ինչը վկայում է Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքի աստիճանական փոփոխության մասին, որտեղ արդյունաբերությունը դառնում է շարժիչ ուժ»,- ասել է նա:
Միաժամանակ հանձաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2010-ի հունվար-հուլիս ամիսներին 10մլրդ դրամով ավել են 2008-ի նույն շրջանի ցուցանիշի համեմատ:

31 Август 2010 - 11:04 AMT
«Инфляция в 7,4%, зафиксированная в январе-июле текущего года нас очень беспокоит, особенно на фоне предстоящих мировых тенденций роста цен на хлеб», – сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член правящей Республиканской партии Армении Гагик Минасян. По его словам у правительства Армении есть достаточно серьезные механизмы для того, чтобы не допустить выхода инфляции за свои естественные рамки, и чтобы некоторые недобросовестные предприниматели в условиях ажиотажа не создавали дополнительное инфляционное давление.
Он также добавил, что Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении, Центральный банк страны и правительство имеют и обязательства и рычаги, для того чтобы инфляция оставалась в запланированных по бюджету рамках 4±1,5%. «По результатам текущего года мы приблизимся к показателю 5,5%», – добавил депутат.
Кроме того, по словам Гагика Минасяна несмотря на то, что показатель роста ВВП за последние 2 месяца резко сократился, составив по итогам июля 4%, к концу года он в несколько раз превысит заложенный в бюджет страны экономический рост в размере 1,2%. «Причины сокращения показателя роста ВВП очевидны – это значительный спад в сфере сельского хозяйства. При этом в сфере промышленности рост составил 11,4%, что свидетельствует о постепенном изменении структуры экономики Армении, где промышленность становится локомотивом», – добавил он.
В то же время председатель Комиссии подчеркнул, что доходы государственного бюджета Армении за январь-июль текущего года на 10 млрд. драмов больше показателя аналогичного периода докризисного 2008 года.