Արժույթի միջազգային հիմնադրամն (ԱՄՀ) ընդլայնել և բարելավել է վարկավորման գործիքները ֆինանսական ճգնաժամերի տարածումը զսպելու համար: Ինչպես հաղորդում է ԱՄՀ մամլո ծառայությունը, ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը որոշել է մեծացնել վարկի տևականությունը և ծավալը գոյություն ունեցող ճկուն վարկային գծով (ՃՎԳ) և ստեղծել նոր կանխարգելիչ վարկային գիծ անդամ-երկրների համար, որոնք հիմնավորված քաղաքականություն են վարում, բայց այդուհանդերձ չեն համապատասխանում ՃՎԳ պահանջներին:
«Այդ որոշումներն ընդլայնում և ամրապնդում են ԱՄՀ գործիքները ճգնաժամերը կանխարգելելու համար և ֆինանսական պաշտպանության գլոբալ համակարգի ամրապնդման հարցերով անդամ-երկրների հետ համատեղ աշխատանքում կարևոր քայլ են նշանավորում: Ընդլայված ճկուն վարկային գիծը և նոր կանխարգելիչ վարկային գիծը թույլ կտան ֆոնդին պաշտպանել անդամ-երկրներին շուկայի չափազանց մեծ տատանումներից»,- հայտարարել է ԱՄՀ կարգադրիչ- տնօրեն Դոմինիկ Սթրոս-Կանը:
Նա ավելացրեց, որ ֆինանսավորման նախատեսված գործիքները խրախուսում են այն երկրներին, որոնք հիմնավորված քաղաքականություն են վարում, և այդ վարկային գծերի բացման հնարավորությունն ավելի շատ երկրների համար կնպաստի առավել կայուն միջազգային արժութաֆինանսական համակարգի:

2 Сентябрь 2010 - 09:33 AMT
Международный Валютный Фонд (IMF) расширил и улучшил свои инструменты кредитования для содействия сдерживанию распространения финансовых кризисов. Как сообщает пресс-служба IMF, в рамках работы по совершенствованию инструментария организации для предотвращения кризисов Исполнительный совет IMF постановил увеличить продолжительность и объем кредита по существующей гибкой кредитной линии (ГКЛ) и учредить новую превентивную кредитную линию (ПКЛ) для государств-членов, которые проводят обоснованную политику, но тем не менее не отвечают высоким квалификационным требованиям ГКЛ.
«Эти решения расширяют и укрепляют инструментарий IMF для предотвращения кризисов и знаменуют собой важный шаг в нашей совместной работе с государствами- членами по укреплению глобальной системы финансовой защиты. Расширенная гибкая кредитная линия и новая превентивная кредитная линия позволят Фонду содействовать государствам – членам в их защите от чрезмерной волатильности рынка», — заявил директор-распорядитель IMF Доминик Стросс-Кан.
Он добавил, что пересмотренные инструменты финансирования поощряют страны, которые проводят обоснованную политику, и возможность открытия этих кредитных линий для более широкой группы стран будет способствовать более стабильной международной валютно-финансовой системе.