2010 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին «Գազարդ» ԲԲԸ-ն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ՌԴ ներքին շուկայում 6 տոկոսով բարձրացրել էր գազի վաճառքի գները: Այս մասին հեռախոսային համաժողովի ընթացքում հաղորդել է «Գազարդի» վարչության պետի տեղակալ Անդրեյ Կրուգլովը: «Գնային իրավիճակի մասին խոսելով, կարելի է ասել, որ կառավարությունը հետևում է գազի սակագների բարձրացման հաստատված ծրագրին: Մենք ենթադրում ենք, որ գազի կայուն գների բարձրացումը շարունակվում է», – ասել է նա:
Նախկին ԽՍՀՄ երկրներում 2010 թ. 7 ամիսների ընթացքում գազի վաճառքի ծավալը մեծացել է 40 տոկոսով: «2010 թ. շարունակվում է Բելառուսի, Մոլդովայի և Հայաստանի հետ շուկայական գնագոյացման անցման գործընթացը: Այդ պատճառով մենք գազի գների բարձրացում ենք սպասում այդ տարածաշրջանում», – ասել է Ա. Կրուգլովը: Նա նաև հիշեցրել է, որ կոնցեռնը այդ երկրների հետ շուկայական գնագոյացման վերջնական անցում կատարելու են 2011 թ.:
Եվրոպայում ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիս ամիսներին «Գազարդի» վաճառած գազի ծավալը ավելացել է 11 տոկոսով: «Շուկայում տիրող ծանր վիճակը հաշվի առնելով, մենք ենթադրում ենք, որ Եվրոպայում գազի վաճառքի ծավալը 2010 թ. տվյալների համաձայն,մոտ է լինելու անցյալ տարվա ցուցանիշներին», – ասել է Կրուգլովը:
«Գազարդի» մենեջերը նույնպես հաղորդել է, որ «Գազարդի» կանխատեսման համաձայն, Եվրոպայում գազի վաճառքի միջին գինը 2010 թ. նախատեսվում է մոտավորապես 308 դոլար` հազար խորանարդ մետր գազի համար, հաղորդում է էներգոնյուս-ը:
2009 թ. «Գազարդը» գազի արդյունահանումը 2008 թ. համեմատ նվազեցրել է 16,1 տոկոսով` մինչև 462,2 մլրդ խ/մ: 2010 թ . առաջին եռամսյակում «Գազարդի» շահույթն ավելացել է մոտավորապես 3 անգամ` 110,177 մլրդ ռուբլուց բարձրանալով մինչև 336,849 մլրդ ռուբլի:
ՀԾԿՀ-ի որոշման համաձայն, 2010 թ. ապրիլի 1-ից Հայաստանի սպառողների համար գազի սակագները բարձրացել են 37,5 տոկոսով`մեկ խոր/մ-ի համար մինչև 132 դրամ` ներկա 95 դրամի դիմաց: Այն ձեռնարկությունների համար, որոնք մեկ ամսում օգտագործում են մինչև 10 հազ. ք/մ գազ, սակագինը բարձրացել է 13 տոկոսով և ապրիլի 1-ից կազմել 243,13 դոլար` 1000 խ/մ ծախսած գազի համար` գործող 215 դոլար սակագնի փոխարեն:
Այս տեղեկատվությունը հասարակության զայրույթն է առաջացրել, սակայն մենք «Հայռուսգազարդից» որևէ մեկնաբանություն ստանալ այդպես էլ չկարողացանք: «Մենք «Գազարդի» հայտարարությանը ծանոթ ենք, սակայն մեր մեկնաբանությունները պետք է համաձայնեցվեն ընկերության գլխավոր տնօրինության հետ, որը հիմա կարևոր խորհրդակցություն է վարում», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է Շուշան Սարդարյանը:

ОАО “Газпром” в январь-июль 2010г. увеличил объем продаж газа на внутреннем рынке РФ на 6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщил в ходе телефонной конференции заместитель председателя правления Газпрома Андрей Круглов. “Говоря о ценовой конъюнктуре можно говорить, что правительство следует утвержденному плану повышения тарифов на газ. И мы полагаем, что стабильный рост цен на газ продолжиться”, – сказал он.
В странах бывшего СССР объемы продаж за 7 месяцев 2010г. выросли на 40%. “В 2010г. продолжается переход на рыночное ценообразование с Белоруссией, Молдовой и Арменией. Поэтому мы ожидаем роста цен на газ в данном регионе”, – сказал А.Круглов. Он также напомнил, что концерн ожидает окончательного перехода на рыночное ценообразование с этими странами в 2011г.
В январе-июле текущего года в Европе объем продаж газа Газпромом увеличился на 11%. “Учитывая сложную ситуацию на рынке, мы полагаем, что объемы продаж газа в Европу по итогам 2010г. будут находиться в районе прошлогодних показателей”, – сказал Круглов.
Топ-менеджер Газпрома также сообщил, что текущий прогноз Газпрома предполагает среднюю цену продаж газа в Европе в 2010г. в размере порядка 308 долл. за тыс. куб. м., сообщает ЭнергоНьюс.
В 2009г. Газпром снизил добычу газа по сравнению с 2008г. на 16,1% – до 462,2 млрд. куб. м. Чистая прибыль Газпрома по МСФО в I квартале 2010г. увеличилась почти в 3 раза – до 336,849 млрд. руб. с 110,177 млрд. руб. годом ранее.
Решением КРОУ с 1 апреля 2010 года тариф на газ для потребителей Армении возрос на 37,5% до 132 драмов за кубометр против нынешних 96 драмов. Для предприятий, использующих более 10 тысяч кубометров в месяц, тариф вырос на 13% и составил с 1 апреля 243,13 доллара за 1 тыс. кубометров потребляемого газа вместо действующего тарифа 215 долларов.
Подобная информация вызвала ажиотаж у общественности, однако получить каких-либо комментариев в ЗАО «АрмРосгазпром» не удалось. «Мы знакомы с заявлением Газпрома, однако комментарии должны быть согласованы с гендиректором компании, у которого сейчас проходит важное совещание», – сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Шушан Сардарян.