Ռուսաստանում մեծ է հայկական ավանդական պահածոների պահանջարկը և օրեցօր շարունակում է մեծանալ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Արցախ ֆրուտ» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ Սեյրան Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, «ARMENIA EXPO 2010» ցուցահանդեսում հանդես գալով, արդեն երկրորդ տարին, ընկերությունն ուզում է Հայաստանին ներկայացնել իր արտադրանքն ու սպասում է, որ արտասահմանյան գնորդների հետ պայմանագիր է ստորագրելու: Ընդ որում, Ղարաբաղի պահածոների գործարանի արտադրանքը փոքր ծավալներով արտահանվում է Հայաստան: «Արցախ ֆրուտում» արտադրվում է 37 անուն մուրաբա, թթու դրած բանջարեղենի պահածոներ և այլն: Արտադրանքը հիմնականում արտահանվում է Ռուսաստան:
2010 թ. հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում Հայաստանում արտադրվել է 2112,3 տ պահածո, ինչը 2009 թ. հունվար-հուլիս ամիսների ցուցանիշից ավելի է 13,4 տոկոսով: Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, հաշվետու ժամանակահատվածում արտադրվել է 316,9 տ մսի (անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները 37,5 տոկոսով պակաս է), 27 տ ձկան (ավելի` 39,2 տոկոսով) պահածո:
Բացի այդ, բանջարեղենի պահածոների արտադրությունն աճել է 41,8 տոկոսով` կազմելով 667,1 տ, իսկ տոմատինը` երկու անգամ (624,1 տ): Հունվար-հուլիս ամիսներին արտադրվել է 477,2 տ մրգի պահածո (-14,8):

4 Сентябрь 2010 - 08:42 AMT
В России высок спрос на традиционные армянские консервы, и он продолжает увеличиваться с каждым годом, сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net заместитель директора ЗАО «Арцах фрут» Сейран Оганесян. По его словам, выступая на «ARMENIA EXPO 2010» уже второй год, компания хочет представить Армении свою продукцию и ожидает подписать контракты с иностранными покупателями. При этом продукция карабахского консервного завода импортируется в Армению в малом объеме.
В «Арцах фрут» производится 37 наименований варенья, джемов, маринадов и многие другие традиционные армянские консервации. В основном продукцию экспортируют в Россию.
За январь-июль 2010 года в Армении было произведено 2112,3 тонн консерв, что больше показателя января-июля 2009 года на 13,4%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, за отчетный период было произведено 316,9 тонн мясных консерв (меньше показателя аналогичного периода прошлого года на 37,5%), 27 тонн рыбных (больше на 39,2%).
Кроме того, производство овощных консерв выросло на 41,8%, составив 667,1 тонн, а томатных в два раза (624,1 тонн). За январь-июль также было произведено 477,2 тонн фруктовых консерв (-14,8).