Անկումը գյուղատնտեսության ոլորտում պայմանավորված է հիմնականում պտուղ-բանջարեղենի բերքի կրճատմամբ և բնակլիմայական պայմաններով, ավելին, զգալի ազդեցություն ունեցավ նաև համաշխարհային երաշտը, որը հանգեցրեց ցորենի գնաճին:
Դա ստիպեց Ռուսաստանին, որն ավանդաբար ցորեն է մատակարարում Հայաստան, էմբարգո սահմանել ցորենի արտահանման համար օգոստոսի 15-ից դեկտեմբերի 31-ը ընկած հատվածում: Քանի որ Ռուսաստանը սահմանափակել է ցորենի արտահանումը, Հայաստանի խոշոր ցորեն ներկրողները սկսեցին անհրաժեշտ ծավալները գնել Իրանից, Ղազախստանից, Բուլղարիայից ու Բելառուսից: Ավելին, ընթացիկ տարվա օգոստոսին ավելի մեծ ծավալով մթերում է կատարվել, քան նախորդ տարի, ուստի ցորենի պաշարները բավարար են առաջիկա 3-4 ամսվա համար և զգալի գնաճ երկրում չի սպասվում: Ներկրվող ցորենի գինն այսօրվա դրությամբ տատանվում է 80-150 դրամի սահմաններում 1 կգ համար կախված տեսակից, ընդ որում արժեքի մեծ մասը պայմանավորված է տրանսպորտային բարձր ծախսերով: Հայաստանի ցորենի ներքին պահանջարկը կազմում է տարեկան 650-720 հազար տոննա, այս տարի երկրում արտադրվել է 280 հազար տոննա ցորեն նախորդ տարվա 370 հազար տոննայի դիմաց: 2010-ի առաջին կիսամյակում հանրապետություն է ներկրվել 147 852 տոննա ցորեն 36 998 մլն դոլար արժողությամբ 2009-ի նույն շրջանի 126 841 տոննայի (32 160 մլն դոլար) փոխարեն: Ցորենի մեծ մասը Հայաստան է ներկրվում Ռուսաստանից` տարեկան 300-400 հազար տոննա, որն աշխարհում արտահանմամբ 4-րդ տեղն է զբաղեցնում ԱՄՆ-ից, ԵՄ-ից և Կանադայից հետո: Չնայած նրան, որ երաշտի պատճառով համաշխարհային շուկայում արձանագրվել է ցորենի գների աճ, ինչն ազդել է Հայաստան ներկրվող ցորենի գների աճի վրա, այնուամենայնիվ, հանրապետությունում հացի արտադրության ծավալն անփոփոխ է մնացել: 2010-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանում, ինչպես և 2009-ի նույն շրջանում, արտադրվել է 174.2 տոննա հաց: Ալյուրի արտադրությունը հաշվետու շրջանում երկրում մեծացել է 18.4 տոկոսով` կազմելով 85.5 հազար տոննա, իսկ հրուշակեղենի արտադրությունը մեծացել է 9.9 տոկոսով 2009-ի նույն շրջանի համեմատ և կազմել 6.1 հազար տոննա: 2010-ի հունվար-հուլիսին մակարոնեղենի արտադրությունը մեծացել է 7.2 տոկոսով` 1.6 հազար տոննա, ձավարեղենի արտադրությունն աճել է 2 անգամ` մինչև 226 տոննա:
Ներկրվող ցորենի ծավալների կրճատման նպատակով Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը սկսել է սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի իրականացումը, արդեն սեպտեմբերի 15-20-ը Ռուսաստանից Հայաստան կներկրվեն բարձրակարգ հացահատիկի սերմեր: Ռուսաստանի հետ բանակցություններ ենք վարում 950 տ մատակարարման համար: Հաշվի առնելով ՀՀ և ՌԴ նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի սերմերի որոշակի քանակ: Դա հույս է ներշնչում, որ Հայաստանի բնակչության վրա, որը նույնիսկ ցորենի գնաճի պայմաններում չի կրճատում հացի սպառումը, չեն անդրադառնա համաշխարհային երաշտի հետևանքները` մինչ կառավարության սերմնաբուծության ծրագրի մեկնարկը, որը կարելի է ուշացած համարել և որի արդյունքները տեսանելի կլինեն միայն 2014 թվականին:

4 Сентябрь 2010 - 10:59 AMT
Стоимость импортируемой пшеницы на сегодняшний день колеблется от 80 до 150 драмов за 1кг в зависимости от ее сорта. Надо отметить, что в стоимости пшеницы большая часть издержек приходится на транспортные расходы. Внутренняя потребность Армении в пшенице составляет 650-720 тыс. тонн, в этом году в стране было произведено 280 тыс. тонн против 370 тыс. тонн в 2009 году. За первое полугодие 2010 года в республику было импортировано 147 852 тонн пшеницы на общую сумму в 36,998 млн. долларов против 126 841 тонн (32,160 млн. долларов) за аналогичный период 2009 года. Большую часть зерна Армения ввозит в основном из России – ежегодно 300-400 тыс. тонн в год, которая занимает 4-ое место в мире по экспорту зерна после США, Евросоюза и Канады. Несмотря на то, что из-за засухи на мировых рынках был зафиксирован рост цен на зерно, что также оказало влияние на рост цен импортируемого зерна в Армению, тем не менее, в республике объем производства хлеба остался неизменным. В январе-июле 2010 года в республике, как и в аналогичном периоде 2009 года, было произведено 174,2 тыс. тонн хлеба. При этом производство муки в отчетный период в стране увеличилось на 18,4%, составив 85,5 тыс. тонн, а производство кондитерских изделий увеличилось на 9,9% по сравнению с январем-июлем 2009 года и составило 6,1 тыс. тонн. В январе-июле 2010 года производство макаронных изделий увеличилось на 7,2% – 1,6 тыс. тонн. В тот же период производство крупы выросло в 2 раза до 226 тонн.
С целью сокращения объемов импортируемой пшеницы правительство Армении приступило к реализации программы по развитию семеноводства. Уже 15-20 сентября в Армению поступят семена элитной пшеницы из России в объеме 950 тонн. Это станет возможным благодаря новому постановлению правительства России о частичном снятии эмбарго на экспорт зерна, в частности, это касается выполнения международных договоров. Таким образом, если учесть достигнутые договоренности между президентами РА и РФ, то Россия предоставит Армении определенное количество семян в ближайшие сроки. Это вселяет надежду на то, что армянский народ, который не сокращает потребление хлеба даже при повышении цен пшеницу, в том числе и на остальные продукты питания, не почувствует на себе мировую засуху до реализации так запоздавшей правительственной программы по развитию семеноводства, существенные результаты которой ожидаются только в 2014 году.