ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդային բազան 2010թ. օգոստոսի 31-ի տվյալներով կազմում է 2 մլն 150 հազար մարդ: Բաժանորդների քանակն ավելացել է 110 հազարով` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Միևնույն ժամանակ 2010թ. հունիսի համեմատ ընկերության բաժանորդային բազան կազմել է 20 հազար մարդ (1.3 %): Ընդհանուր առմամբ, ՄՏՍ միասնական բաժանորդային բազան 2010թ. հուլիսին ավելացել է 390 հազարով և կազմել է 99,21:
Հայաստանում սմարթֆոնների շուկայի պոտնեցիալը կազմում է տարեկան 3-4 հազար նմուշ: Այդ մասին հայտարարել է Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան: Նա դժվարացել է պատասխանել, թե մինչ օրս որքան iFhone և HTC սմարթֆոններ են իրացվել:
«Հայաստանում սմարթֆոնների շուկան գնահատելը բարդ է, քանի որ այն սկսել է վերջերս զարգանալ, ինչին նպաստել է Orange Armenia ընկերությունը` Հայաստանում ներկայացնելով iPhone, HTC, իսկ հիմա BlackBerry»,- ասել է Դյութուան: Orange Armenia-ն օգոստոսի 26-ին ներկայացրել է BlackBerry Bold 9700 սմարթֆոնը: BlackBerry լուծումը սմարթֆոնների, ծրագրային ապահովումների և ծառայությունների համատեղություն է:
Օգոստոսի 26-ին Օրանժ Արմենիա և Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) ընկերությունները մեկնարկեցին BlackBerry լուծումը Հայաստանում: BlackBerry լուծումը սմարթֆոնների, ծրագրային ապահովումների և ծառայությունների համատեղություն է, որը հնարավորություն է ընձեռում հեշտությամբ օգտվել էլ. փոստից, հեռախոսից, օրացույցից, վեբից, մուլտիմեդիայից և բիզնեսում ու առօրյա կյանքում անհրաժեշտ այլ ծրագրերից:
Մեկնարկին Orange-ն առաջարկում է BlackBerry Bold 9700 սմարթֆոնը, որն առանձնանում է իր գերազանց աշխատանքով, ֆունկցիոնալությամբ և հնարավորություններով, որոնք համատեղելի են 3G HSDPA ցանցերի հետ, ինչպես նաև ունի գերարդիական պրոցեսոր (624 ՄՀց), 256 ՄԲ հիշողություն, ներկառուցված GPS և Wi-Fi, 3.2ՄՊ տեսախցիկ և բարձր հստակության շլացնող էկրան: Նորագույն ինժեներական լուծումները և պրեմիում որակը տարածվում են նաև այս սարքի արտաքին տեսքի վրա, որն առանձնանում է ինտեգրված սենսորային հարթակով, գերզգայուն, տարբերակված և հատուկ տաշվածքներով ստեղնաշարով: Մուգ քրոմային շրջանակը և կաշենման հետնամասը սմարթֆոնին հաղորդում են կոկիկ և նրբագեղ տեսք, իսկ նեղ պրոֆիլը, հարմար ծանրությունը և փափուկ կողամասերը աներևակայելի հարմարավետության զգացողություն են հաղորդում այն ափում պահելիս: BlackBerry Bold 9700-ի ծառայություններից հնարավոր կլինի օգտվել միայն Օռանժի սիմ-քարտերով: Մյուս քարտերի առկայության դեպքում, հնարավոր կլինի փոխանցել միայն ձայնային տվյալները:
Հայաստանը և Ադրբեջանը այն երկրների հնգյակում են, որոնք ամենաշատն են ենթարկվում հաքերային գրոհների և վիրուսային վարակի: Հայաստանում յուրաքանչյուր 24-րդ համակարգիչ և Ադրբեջանում յուրաքանչյուր 39-րդ համակարգիչ կարող է ենթարկվել վիրուսային հարձակման: Այդպիսի տեղեկատվություն է պարունակվում AVG ընկերության հաշվետվությունում: Ցուցակը գլխավորում են Թուրքիան և Ռուսաստանը: Տեղեկատվական անվտանգության առումով ամենաանվտանգ երկրներն են Ճապոնիան, Թայվանը, ինչպես նաև մի շարք աֆրիկյան երկրներ (Սիերա Լեոնե, Նիգերիա և այլն): AVG ընկերության ավագ գիտաշխատող Ռոջերս Թոմպսոնի խոսքերով, Թուրքիայում, Ռուսաստանում, Հայաստանում և Ադրբեջանում ցուցանիշների բարձր մակարդակի պատճառն անօրինական վեբ-կայքերի տարածված լինելն է, ինչպես նաև օգտագործողների անզգուշությունն ինտերնետում հղումներով և ֆայլերով փոխանակվելու ժամանակ:
AVG ընկերությունը համաշխարհային առաջատար է տվյալների պաշտպանության ապահովման ծրագրերի ստեղծման ոլորտում: Ընկերության հաճախորդներն են ավելի 80 մլն տնային օգտագործողներ և փոքր ձեռնարկություններ 167 երկրներում: Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Ամստերդամում: Շուրջ 20 տարի է, ինչ AVG-ն պայքարում է հանցավորության դեմ համակարգչային ոլորտում: Ընկերությանն է պատկանում ամենաժամանակակից լաբորատորիաներից մեկը, որը թույլ է տալիս հայտնաբերել, կանխել և պայքարել ինտերնետ-սպառնալիքների դեմ ամբողջ աշխարհում: Intel գործակալությունն ու Մոսկվայի պետական համալսարանը հայտարարում են ԱՊՀ երկրների բարձր դասարանցի դպրոցականների գիտատեխնիկական աշխատանքների մրցույթ, որն անվանվելու է «Ապագայի գիտնականներ»: ՄՊՀ-ի կայքէջում տեղադրված տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ մրցույթի եզրափակիչ փուլը կանցկացվի հոկտեմբերի 9-ին, Մոսկվայում, հինգերորդ «Գիտության փառատոների» շրջանակներում: Փառատոնում հաղթողները պետք է մրցեն 2011 թ. մայիսին Լոս Անջելեսում անցկացվող Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակցելու իրավունքի համար:
Intel ISEF-ը ԱՄՆ-ում անցկացվող միջազգային խոշորագույն մրցույթներից է, որի ընթացքում մրցում են դպրոցականները: Մրցույթին մասնակցելու համար հրավիրվում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի, Կիրգիզիայի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի պետական, ոչ պետական և գյուղական ուսումնական հաստատությունների 9-11-րդ դասարանցիները: Նրանք ներկայացնելու են մաթեմատիկայի, ծրագրավորման, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, կյանքի, Երկրի մասին գիտության, ինժեներային գիտությունների և այլնի մասին գիտահետազոտական նախագծեր: Մրցույթում առաջ քաշվող աշխատանքները պետք է բովանդակեն հետազոտական կամ գիտական նորույթներ և կիրառական խնդիրների լուծման ելակետեր: Բոլոր նախագծերը գնահատելու են հանձնաժողովի արհեստավարժ անդամները, որոնք ԱՊՀ երկրների միջին և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, Մոսկվայի Մ.Վ.Լոմոնոսովի անվան համալսարանի և Intel գործակալության ներկայացուցիչներն են լինելու: Հայտերն ընդունվում են մինչև 2010թ. սեպտեմբերի 27-ը ներառյալ:

Абонентская база VivaCell-МТС по данным на 31 июля 2010 года составила 2 млн. 150 тысяч человек. Число абонентов оператора увеличилось на 110 тысяч (5,4%) в сравнении с аналогичным периодом прошлого года. В то же время по сравнению с июнем 2010 года рост абонентской базы компании составил 20 тыс человек (1.3 %). В целом консолидированная абонентская база МТС увеличилась на 390 тысяч пользователей в июле 2010 года и составила 99,21 миллиона пользователей.
Потенциал рынка смартфонов в Армении составляет 3 -4 тыс. экземпляров в год, сообщил генеральный директор компании Orange Armenia Бруно Дютуа. Он затруднился назвать количество смартфонов iPhone и HTC, реализованных до сегодняшнего времени.
«Оценивать рынок смартфонов в Армении непросто, поскольку он стал развиваться лишь недавно, чему способствовала компания Orange Armenia, представив в Армении смартфоны высокого класса: iPhone, HTC, а теперь и BlackBerry», – сказал Бруно Дютуа. Orange Armenia совместно с канадской компанией Research in Motion (RIM) 26 августа представила комплекс решений BlackBerry, включающих как сам смартфон BlackBerry Bold 9700, так и программное обеспечение и услуги BlackBerry. Стоимость смартфона составила 230 тыс. драм, его можно также приобрести в кредит в 17 магазинах компании.
“Смартфон BlackBerry Bold 9700, изготовленный специально для бренда Orange, продается в Армении по исключительной цене, благодаря сотрудничеству группы France Telecom с компанией производителем RIM”, – сказал генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа. Комплекс решений BlackBerry предоставляет возможность удобного пользования электронной почтой, телефоном, календарем, Интернетом, мультимедийными продуктами и другими программами, необходимыми для бизнеса. Кроме этого, владельцы BlackBerry могут находиться на связи между собой, посредством бесплатного чата. Функции смартфона совместимы с сетями 3G HSDPA, мощность процессора 624 МГц при 256 Мб внутренней памяти, со встроенными модулями GPS, WiFi и Bluеtooth. Услугами смартфона BlackBerry Bold 9700, приобретенного у компании Orange Armenia, абоненты смогут воспользоваться лишь с сим-картами Orange. С остальными картами, будет доступна лишь передача голосовых данных.
Абонентская плата за Интернет услуги BlackBerry составляет от 7 500 драм (по обычным тарифным планам). А в случае подключения к Интернет-тарифу, стоимостью от 8 000 до 10 000 драмов, абонент BlackBerry может получить от 50 до 500 Мб Интернета. Причем, пользователи могут использовать смартфон в качестве модема для подключения к высокоскоростному Интернету. Оператор VivaCell-MTS также начал продажу BlackBerry Bold 9700, BlackBerry Bold 9000 и BlackBerry Storm 2 9520) с 14 августа.
Армения и Азербайджан вошли в пятерку стран, больше других подверженных хакерским атакам в Сети и заражениям вирусами. Каждый 24 компьютер в Армении и один из 39 компьютеров в Азербайджане могут подвергнуться вирусной атаке. Такая информация содержится в отчете компании AVG, разработчика антивирусных программ. Возглавляют список Турция и Россия. По данным отчета, вирусом заражен как минимум один из пятнадцати российских компьютеров с выходом в Интерне, в то время как в Турции – каждый десятый компьютер. Данные получены в результате тестирования более 127 млн. компьютеров в 144 странах мира. Среди самых безопасных стран с точки зрения информационной безопасности – Япония, Тайвань, а также ряд африканских стран (Сьерра Леоне, Нигер и др.). По словам старшего научного сотрудника компании AVG Роджера Томпсона, причина высоких показателей уровня риска в Турции, России, Армении и Азербайджане – высокая популярность полулегальных и нелегальных веб-сайтов для скачивания контента, а также неосторожность пользователей при обмене ссылками и файлами в Интернете. Еще одним фактором, по мнению эксперта, является большое распространение интернет-кафе в этих странах и людей, которые вместе пользуются одним компьютером.
Компания AVG является мировым лидером в области создания программного обеспечения для защиты данных. Клиентами компании являются более 80 миллионов домашних пользователей и малых предприятий в 167 странах. Программное обеспечение компании обеспечивает защиту от постоянно растущего влияния интернет-угроз, вирусов, нежелательных сообщений, виртуальных мошенников и хакеров. Головной офис компании находится в Амстердаме. На протяжении практически двадцати лет AVG борется с преступностью в компьютерной сфере. Компании принадлежит одна из наиболее современных лабораторий, позволяющая обнаруживать, предотвращать и бороться с интернет-угрозами во всем мире.
Московский государственный университет (МГУ) и корпорация Intel объявляют о проведении среди школьников старших классов стран СНГ конкурса научно-технических работ «Ученые будущего». Как говорится в информации на сайте МГУ, финал конкурса «Ученые будущего» пройдет 9 октября в Москве в рамках V «Фестиваля науки». Его победители будут соревноваться за право посетить международный финал конкурса Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) в мае 2011 г. (Лос-Анджелес, США).
Intel ISEF – один из крупнейших международных конкурсов проектов среди школьников, проводимый в США. Для участия в конкурсе приглашаются учащиеся 9-11 классов государственных, негосударственных и муниципальных образовательных учреждений России, Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркмении, Узбекистана и Украины. Они представят научно-исследовательские проекты в области математики, программирования, физики, химии, нанотехнологий, биологии, наук о жизни, наук о Земле, техники и инженерных наук. Выдвигаемые на конкурс работы должны содержать исследовательскую или научную новизну и иметь предпосылки для решения прикладных задач. Все проекты будет оценивать профессиональное жюри, состоящее из представителей учреждений среднего образования и вузов стран СНГ, представителей МГУ имени М.В.Ломоносова и корпорации Intel. Заявки на участие в конкурсе рассматриваются оргкомитетом Конкурса по мере поступления, по 27 сентября 2010 г. включительно.