Ուկրաինայի առևտրաարդյունաբերական պալատում (ԱԱՊ) բացվել է հայ-ուկրաինական գործարար համաժողով, որը կտևի սեպտեմբերի 6-8-ը: Հայկական պատվիրակության կազմում ներգրավված են 15 ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Հայկական ընկերությունները ներկայացնում են մեքենաշինության, բարձր տեխնոլոգիաների, սպառողական ապրանքների, ներկրման-արտահանման ոլորտները: Գործարար համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրում Հայաստանի և Ուկրաինայի ԱՊՊ-երի միջև, հաղորդում է, Analitika.at.ua-ն:
Առաջին հայ-ուկրաինական գործարար համաժողովը տեղի է ունեցել 1998-ին Երևանում:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում 2009-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 52.5 տոկոսով` կազմելով 96.7 մլն դոլար: Միաժամանակ այս տարվա հունվար-հունիսին Հայաստանի և Ուկրաինայի ապրանքաշրջանառության բացասական սալդոն տարեկան կտրվածքով աճել է 56.3 տոկոսով` կազմելով 87.1 մլն դոլար:

6 Сентябрь 2010 - 10:07 AMT
В Торгово-промышленной палате Украины открылся украинско-армянский бизнес-форум, который продлится с 6 по 8 сентября. В состав армянской делегации включены представители 15-ти компаний. Армянские компании представляют отрасли машиностроения, высоких технологий, а также сферу товаров широкого потребления, экспорта-импорта. В ходе бизнес-форума намечается подписание соглашения о сотрудничестве между ТПП Армении и Украины, сообщает Analitika.at.ua.
Первый армяно-украинский бизнес форум прошел в июне 1998 г. в Ереване.
По данным Нацстатслужбы РА, товарооборот между Арменией и Украиной в первом полугодии текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2009г. возрос на 52,5%, достигнув $96.7 млн., или 5,4% от внешнеторгового оборота Армении. При этом отрицательное сальдо товарооборота Армении с Украиной в январе-июне сего года в годовом разрезе возросло на 56,3% – до $87.1 млн.