Հայաստանի ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը սեպտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ալյուրի գինը Հայաստանում բավականին ցածր է համաշխարհային գների հետ համեմատած: Դեռ ավելին, նրա տվյալների համաձայն, օգոստոսին հացահատիկի գինը նվազել է 20 տոկոսով, և այսօր 1 կգ բարձրորակ ալյուրը Հայաստանի մանրածախ վաճառակետերում արժի 200 դրամ:
Իրավիճակի մասին պարզաբանումներ ստանալու համար PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը մոնիտորինգ է անցկացրել Երևանի մի շարք վաճառակետերում: Այսպիսով պարզել է, որ կշռելի 1 կգ բարձրորակ ալյուրն արժի 270 դրամ, իսկ 1 կգ փաթեթավորված ալյուրը` 340-450 դրամ:
Ինչ վերաբերում է հնդկացորենին, ապա այն կրկնակի թանկացել է` 1 կգ-ը 400 դրամից հասնելով մինչև 800 դրամ: Այդ առիթով ՏՄՊՊՀ-ն հաղորդել է, որ առաջին անգամ սկսվել է մոնիտորինգ` «այդ շուկայում տնտսուբյեկտների կենտրոնացումը բացահայտելու համար»:

6 Сентябрь 2010 - 13:45 AMT
На сегодняшнем брифинге председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян заверил, что цены на муку в Армении достаточно низкие по сравнению с мировыми. Более того, по его данным, в августе цены на зерно снизились на 20%, и на сегодняшний день цена 1 кг муки высшего сорта в точках розничной торговли Армении не превышает 200 драмов.
С целью выяснения ситуации корреспондентом PanARMENIAN.Net был проведен собственный мониторинг в точках розничной торговли столицы. Так, 1 кг муки высшего сорта «на развес» стоит не менее 270 драмов, а 1кг «в упаковке» – от 340 драмов («Моя Семья») до 450 драмов («Царь»).
Что же касается цен на гречку, то они увеличились в два раза с 400 драмов до 800 за 1 кг. По этому поводу в ГКЗЭК сообщили, что впервые начат мониторинг «для выявления высокой централизации хозсубъектов на этом рынке». Комиссии следует поторопиться с выяснением ситуации и быть осторожными с точностью своих данных.