Ամերիաբանկը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և գերմանահոլանդական FMO/DEG կոնսորցիումի շրջանակներում հաստատել են փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման 25 մլն դոլար արժողությամբ 10 վարկային հայտերը: Այդ մասին ասել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: «Վարկային միջոցները տրամադրվել են 8 տարի ժամկետով, տարեկան 11 տոկոսով, 3 տարի արտոնյալ ժամանակով: 10 ՀԷԿ-երի ընդհանուր արժողությունը կազմում է 28 կվտ»,- ասել է նա;
Արտակ Հանեսյանը հաղորդել է, որ բանկը նոր նախագծեր ունի և մոտ ժամանակները լրացուցիչ միջոցներ կներգրավի փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման համար: «Առաջիկայում մենք պայմանագիր կստորագրենք Հայ-գերմանական հիմնադրամի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրին մասնակցելու համար»,- ասել է նա: Բացի դրանից, բանկիրի խոսքերով, Ամերիաբանկը և Կասկադ բանկը ֆինանսավորել են շուրջ 27 փոքր ՀԷԿ-եր:

7 Сентябрь 2010 - 07:15 AMT
Америабанк в рамках финансирования Международной финансовой корпорации (IFC) и голландско-немецкого консорциума FMO/DEG утвердил 10 кредитных заявок на финансирование малых ГЭС на общую сумму $25 млн. Об этом сказал председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. «Кредитные средства предоставлены сроком до 8 лет, со льготным периодом 3 года, под 11% годовых. Общая мощность этих 10 ГЭС составляет 28 мВт», – добавил он.
Артак Анесян сообщил, что у банка есть новые проекты и в ближайшее время будут привлечены дополнительные средства на финансирование малых ГЭС. «В ближайшие дни мы подпишем договор на участие в программе возобновляемой энергетики Немецко-армянского фонда», – сказал он. Кроме того, по словам банкира, в общем, Америабанк и Каскад Банк оказали финансовую поддержку 27 малым ГЭС.