Սեպտեմբերի 7-ին նորվեգական Norsk Energi-ին «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության հետ համատեղ սկսել է իրականացնել փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտի զարգացման խթանման քառամսյա ծրագիր: Երևանում նոր նախաձեռնության շնորհանդեսի ժամանակ Norsk Energi ընկերության նախագծի ղեկավար Իյուն Ջու Յին հայտնել է, որ ծրագիրը ֆինանսավորվում է Նորվեգիայի ԱԳՆ կողմից և ուղղված է փոքր ՀԷԿ-երի տեխնիկական հնարավորությունների զարգացմանը:
Ըստ նրա, Հայաստանում փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտի խթանման համար Նորվեգիան կտրամադրի 180 հազար եվրո: Բացի այդ, իր ակտիվ աջակցությունն այդ նախագծին կցուցաբերեն «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, որը փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման առաջատարն է, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, «Աջակցություն վերարտադրվող էներգետիկային» հայ-գերմանական հիմնադրամի ծրագիրը, որ ֆինանսավորում է գերմանական KfW բանկը, ինչպես նաև Երևանի պետական ճարտարապետության ու շինարարության համալսարանը:
Նախնական ներդրումներն ու աջակցությունը ծրագրի շրջանակներում կնպաստեն նոր կրթական մեթոդների և նույթերի կիրառմանը փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում, ինչպես նաև կխթանեն պետական և մասնավոր հատվածի շահագրգռվածությունը Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի կայունության ու անկախության հարցում:
Norsk Energi ընկերության ծրագիրը հնարավորություն է տալիս բավարարել խիստ տեխնիկական և բնապահպանական չափանիշներին հիդրոէներգետիկայի ոլորտի համապատասխանեցման աճող պահաջարկին: Ծրագրով նախատեսվում է 4-6 նոր կամ գործող ՀԷԿ-երի սեփականատերերի կամավոր մասնակցությունը, որոնց կտրամադրվեն նախնական նախագծեր ու բիզնես-ծրագրեր:
Տնօրինության նախագահ` «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը իր հերթին հայտարարեց, որ այդ ծրագիրը մեծ ներդրում կլինի հիդրոէներգետիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների ուսուցման հարցում, և պատրաստակամություն է հայտնել կազմակերպել լավագույն ուսանողների գործնական պարապմունքները` հետագայում աշխատանք առաջարկելով նրանց:

7 Сентябрь 2010 - 11:28 AMT
7 сентября норвежская компания Norsk Energi совместно с компанией «Гидроэнергетика» начала в Армении реализацию четырехмесячного проекта, нацеленного на стимулирование деятельности многочисленных участников сферы малой гидроэнергетики. На презентации новой инициативы в Ереване руководитель проекта компании Norsk Energi Йун Джу Йи сообщила, что программа финансируется со стороны МИД Норвегии и направлена на развитие технических возможностей для малых ГЭС.
По ее словам, на реализацию проекта Норвегия выделила 180 тыс. евро. Кроме этого, свое активное содействие в этом проекте окажут ЗАО «Америабанк», как лидер в сфере финансирования малых ГЭС в Армении, Министерство энергетики и природных ресурсов РА, Министерство охраны природы Армении РА, финансируемая германским банком KfW программа Немецко-армянского фонда «Содействие возобновляемой энергетике», а также Ереванский государственный университет архитектуры и строительства.
Предварительные инвестиции и содействие в рамках программы будут способствовать применению новых образовательных методов и материалов в сфере малых ГЭС, а также будут стимулировать повышение заинтересованности представителей госструктур и частного сектора в вопросе независимости и стабильности энергетической сферы Армении.
Реализация программы компании Norsk Energi даст возможность не только удовлетворить растущий спрос по линии соответствия сферы гидроэнергетики строгим техническим и природоохранным критериям, создать рабочие места для выпускников технических вузов, но и объединить местные инвестиционные и международные организации. Программой предусматривается участие на добровольных началах владельцев 4-6 новых или действующих ГЭС, которым будут предоставляться предварительные проекты и бизнес-программы.
Председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян в свою очередь заявил, что данная программа внесет большой вклад в дело обучения молодых специалистов сферы гидроэнергетики и выразил готовность организовать образовательную практику для лучших студентов, а также в дальнейшем предложить им работу.