7 Սեպտեմբեր 2010 - 11:29 AMT
2020 թ. Հայաստանում արտադրվող հիդրոէլեկտրաէներգիայի ծավալը կարող է կազմել երկրում արտադրվող ողջ էներգիայի 20 տոկոսը, հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, ելույթ ունենալով նորվեգական Norsk Energi ընկերության և «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության նոր նախագծի շնորհանդեսում, որն ուղղված էր փոքր հիդրոէներգետիկայի բնագավառի բազմաթիվ մասնակիցների գործունեության խթանմանը: «Վերջին մեկ տարում մենք կարողացանք Հայաստանում կրկնապատկել հիդրոէլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, և տվյալ պահին այն կազմում է երկրում արտադրվող ամբողջ էներգիայի 10 տոկոսը», – ասել է նա:
Նա նաև ավելացրել է, որ այդ տեսակետից Նորվեգիայի փորձը հատկանշական է` երկրում օգտագործվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 90 տոկոսը արտադրում են ՀԷԿ-երը:

7 Сентябрь 2010 - 11:29 AMT
К 2020 году объем производимой в Армении гидроэлектроэнергии может достичь 20% от всей производимой в стране энергии, заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян в своей речи на презентации нового проекта норвежской компании Norsk Energi и компании «Гидроэнергетика», нацеленного на стимулирование деятельности многочисленных участников сферы малой гидроэнергетики. «За последний год мы смогли удвоить выработку гидроэлектроэнергии в Армении, и на данный момент она составляет 10% от всего объема производимой в стране энергии»,- сказал он.
При этом он добавил, что с этой точки зрения опыт Норвегии является показательным: почти 90% используемой в стране электроэнергии вырабатывают ГЭС.