7 Սեպտեմբեր 2010 - 14:29 AMT
2010 թ. սեպտեմբերի 7-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%:
2010 թ. օգոստոսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.3% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա ցուցանիշն աճել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 1.8 տոկոսային կետով` կազմելով 9.6%:
Խորհուրդը փաստեց, որ 12-ամսյա գնաճի արագացումը հիմնականում արդյունք է պարենային ապրանքների միջազգային շուկաների և գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացումներով պայմանավորված` «Հացամթերք», «Բանջարեղեն և կարտոֆիլ» և «Միրգ» ապրանքախմբերում գների աճի: Խորհուրդը գնահատում է, որ չնայած գնաճի ցուցանիշը էապես գերազանցում է նպատակային միջակայքի վերին սահմանը, այդուհանդերձ, այն առաջարկի շոկերի արդյունք է, որոնք, քիչ հավանական է, որ կունենան շարունակական բնույթ: Ակնկալվում է, որ հետագա ամիսներին 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի` կանխատեսվող 1 տարվա հորիզոնում ձևավորվելով նպատակային միջակայքի վերին սահմանի մոտ:
Միաժամանակ Խորհուրդը միակարծիք է, որ ներքին պահանջարկի աստիճանական վերականգնումը դեռևս գնաճային ճնշումներ չի առաջացնում, ավելին, տարեսկզբից դրամավարկային պայմանների խստացումը և արժութային շուկայի ներկա զարգացումները շարունակում են նպաստել գնաճային միջավայրի մեղմմանը: Հաշվի առնելով բացառապես առաջարկի գործոններով գնաճի արագացման փաստը, ինչպես նաև պարենային ապրանքների միջազգային շուկաների ապագա զարգացումների անորոշությունները, խորհուրդը նպատակահարմար գտավ շարունակել ձեռնպահ մնալ դրամավարկային պայմանների խստացումից: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:

Совет Центрального банка Армении на заседании 7 сентября решил оставить ставку рефинансирования неизменной – 7,25%, сообщает пресс-служба ЦБ. В сообщении отмечается, что в августе 2010 года была зарегистрирована инфляция в 1,3%, в результате чего показатель годовой инфляции возрос по сравнению с показателем предыдущего месяца на 1,8 процентных пункта, составив 9,6%.
Совет отмечает, что ускорение темпов инфляции, в основном, является результатом повышения цен на хлебопродукты, овощи и картофель, фрукты на мировом рынке сельхозпродуктов. Совет оценивает, что, несмотря на то, что показатель инфляции существенно превышает верхний предел целевого коридора, тем не менее, это результат шоков предложения, которые, маловероятно, что будут иметь продолжительный характер. Ожидается, что в течение последующих месяцев годовая инфляция постепенно сократится, сформировавшись по итогам года в пределах целевого коридора. В то же время, Совет единогласен, что постепенное восстановление внутреннего спроса пока еще не формирует инфляционные давления. Более того, и в результате ужесточения денежно-кредитной политики в начале года внутреннее инфляционное давление продолжает смягчаться.
Учитывая факт ускорения инфляции исключительно в связи с фактором предложения, а также неопределенность будущих развитий международного рынка продовольствия, Совет считает целесообразным воздержаться от ужесточения денежно-кредитных условий.