8 Սեպտեմբեր 2010 - 07:40 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը կոչ է անում չմտահոգվել ցորենի ունեցած պաշարների, ինչպես նաև ներկրման ծավալների կրճատման առիթով: Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին նախարարությունից, իրավիճակը պետական միջամտություն չի պահանջում, քանի որ մասնավոր ձեռնարկատերերը լիովին կատարում են իրենց պարտականությունները. ներկրում են տարբեր երկրներից անհրաժեշտ ծավալներով:
Ավելին, համաձայն աղբյուրի, «Ալեքս Գրիգ» ընկերության ղեկավար, որը գերիշխող դիրք է զբաղեցնում ցորենի ներկրման և իրացման շուկայում, Սամվել Ալեքսանյանը հավաստիացրել է, որ ընկերությունը բավարարում է ներքին շուկայի պահանջները: Բացի դրանից, երկրում անհրաժեշտ պաշարներ կան, այնպես որ «անհանգստության առիթ» չկա:
Ինչ վերաբերվում է ռուսական կառավարության կողմից ցորենի արտահանման համար էմբարգոյի մասնակի չեղյալ հայտարարելուն, ապա դա վերաբերվում է միջազգային պայմանագրերին: Այդ թվում, Ռուսաստանը ցորեն կտրամադրի Հայաստանի տարածքում գտնվող ռազմակայանին:
Սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի շրջանակներում ռուսական կողմի հետ ձեռք է բերվել որոշակի պայմանավորվածություն ցորենի բարձրակարգ սերմեր տրամադրելու մասին, որոնք օրերս կբերվեն Հայաստան:

8 Сентябрь 2010 - 07:40 AMT
Министерство сельского хозяйства Армении призывает общественность не беспокоиться относительно имеющихся запасов пшеницы, а также сокращения объемов импорта. Как сказали корреспонденту PanARMENIAN.Net в Министерстве, ситуация не требует государственного вмешательства, поскольку частные предприниматели полностью выполняют свои функции: импортируют из разных стран в необходимых объемах.
Более того, согласно источнику, глава компании «Алекс Григ», которая занимает доминирующее положение на рынке импорта и реализации пшеницы, Самвел Алексанян заверил, что компания полностью обеспечивает потребности внутреннего рынка страны. Помимо этого, в стране есть необходимые запасы, так что «нет повода для беспокойства».
Что же касается частичной отмены эмбарго российским правительством на экспорт зерна, то это касается в основном международных договоров. В том числе Россия предоставит продовольственное зерно расположенной на территории Армении военной базе.
В рамках же реализации программы по развитию семеноводства с российской стороной достигнута определенная договоренность на поставку элитных семян пшеницы, которые прибудут в Армению на днях.