8 Սեպտեմբեր 2010 - 09:24 AMT
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը մտադիր է գործարկել LTE 4-րդ սերնդի անլար կապի ցանցը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Նրա խոսքերով, այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կապի ծածկույթը 3G տեխնոլոգիայով կազմում է 92 տոկոս: Ընկերությունը 3G կապով ապահովում է Հայաստանի 650 բնակավայրերը:
«Մենք պատրաստվում ենք գործարկել 4-րդ սերնդի կապ և իրականացնելու ենք դա տեխնիկապես պատրաստ լինելուց հետո: Տվյալ տեխնոլոգիան գոյություն ունի ոչ շատ երկրներում, և Հայաստանը լինելու է դրանցից մեկը»,- ասել է Յիրիկյանը:
Հուլիսի վերջին ՄՏՍ բջջային կապի օպերատորն ԱՊՀ տարածքում առաջին անգամ գործարկել է LTE 4-րդ սերնդի ցանցը Տաշքենդում: Ինչպես ասել է RBK daily-ի հետ հարցազրույցում «ՄՏՍ արտասահմանյան ընկերություններ»-ի տնօրեն Օլեգ Ռասպոպովը, LTE ցանցի թեստային գործարկումներն Ուկրաինայում և Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել մինչև 2010-ի վերջը:
2010-ի ապրիլի վերջին Beeline ընկերությունը թողարկել է LTE ցանցը թեստային ռեժիմով Աստանայում: LTE-ն հաջորդ սերնդի անլար կապի տեխնոլոգիա է` նախատեսված լայնաշերտ հասանելիության բջջային կապի համար: Այսօր LTE-ն կոմերցիոն տարբերակով հասանելի է Նորվեգիայում, Շվեդիայում, Լեհաստանում և Ուզբեկստանում:

8 Сентябрь 2010 - 09:24 AMT
Компания VivaCell-MTC намерена запустить сеть беспроводной связи 4 поколения LTE. Об этом в ходе конференции сообщил журналистам генеральный директор VivaCell-MTC Ральф Йирикян. По его словам, на сегодняшний день покрытие сетей VivaCell-MTC по технологии 3G составляет 92%. Компания обеспечивает связью 3G 650 населенных пунктов Армении.
“Мы готовимся к запуску сети четвертого поколения, и осуществим это как только будем готовы технически. Данная технология существует в очень немногих странах, и Армения будет одной из них”, – сказал Ральф Йирикян.
В конце июля оператор мобильной связи МТС впервые на территории СНГ запустил в коммерческую эксплуатацию сеть связи четвертого поколения, построенную по технологии LTE в столице Узбекистана, Ташкенте. Как сказал в интервью РБК daily директор «МТС Зарубежные компании» Олег Распопов, тестовые запуски сети LTE на Украине и в Армении запланировано провести до конца 2010 года.
В конце апреля 2010 года Beeline (Вымпелком) запустил сети LTE в тестовом режиме в Астане, однако коммерческая эксплуатация сетей LTE в Казахстане пока не началась. LTE – технология беспроводной связи следующего поколения, предназначенная для организации мобильных сетей широкополосного доступа. На сегодняшний день технология LTE доступна в коммерческом режиме лишь в Норвегии, Швеции, Польше и Узбекистане.