8 Սեպտեմբեր 2010 - 13:39 AMT
Հայաստանի կոմբանկերի վարկային ներդրումների ծավալը 2010 թվականի հուլիսի վերջին կազմել է 812,9 մլրդ դրամ` հունիսի ցուցանիշի համեմատ աճելով 1,9%-ով, կամ 14,9 մլրդ դրամով: Ինչպես հաղորդվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա լրատվական տեղեկատուի մեջ, ընդհանուր գումարից 782,4 մլրդ դրամը հատկացվել է երկրի ռեզիդենտներին, իսկ 30,4 մլրդ դրամը` ոչ ռեզիդենտներին: Բացի դրանից, վարկային միջոցների 44,9% տրամադրվել է դրամով, իսկ 55,1%` տարադրամով:
Ընդ որում, ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի առավելագույն ծավալը բաժին է ընկնում առևտրի ոլորտին` 163,3 մլրդ դրամ: Այնուհետև արդյունաբերության ոլորտն է` 152,4 մլրդ դրամ; սպառողական վարկեր` 143,3 մլրդ դրամ; հիփոթեքային վարկեր` 85,1 մլրդ դրամ, շինարարության ոլորտ` 63,3 մլրդ դրամ: Բացի դրանից, գյուղատնտեսական վարկերի ծավալը հուլիսի վերջին կազմել է 51,5 մլրդ դրամ, սպասարկման ոլորտում` 35,2 մլրդ դրամ, տրանսպորտի և կապի ոլորտում` 23,9 մլրդ դրամ:

8 Сентябрь 2010 - 13:39 AMT
Общий объем кредитных вложений коммерческих банков Армении на конец июля 2010 года составил 812,9 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с показателем июня на 1,9% или на 14,9 млрд. драмов. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, из общей суммы 782,4 млрд. драмов было предоставлено резидентам страны, а 30,4 млрд. – нерезидентам. Кроме того, 44,9% кредитных средств было выдано в драмах, а 55,1% в иностранной валюте.
При этом наибольший объем выданных кредитов резидентам приходится на сферу торговли – 163,3 млрд. драмов. Далее следуют: сфера промышленности – 152,4 млрд. драмов; потребительские кредиты – 143,3 млрд. драмов; ипотечные кредиты – 85,1 млрд. драмов, сфера строительства 63,3 млрд. драмов. Кроме того, объем сельскохозяйственных кредитов на конец июля составил 51,5 млрд. драмов, сферы обслуживания – 35,2 млрд. драмов, сферы транспорта и связи – 23,9 млрд. драмов.