9 Սեպտեմբեր 2010 - 07:45 AMT
Լինելով ԵՄ մաս` Բուլղարիան Հայասանի համար հուսալի և կանխատեսելի գործընկեր կլինի, ինչն իր հերթին կնպաստի և կխթանի երկկողմանի առևտրատնտեսական հարաբերությունենրի զարգացումը: Այդ մասին Երևանում սեպտեմբերի 9-ին հայ-բուլղարական բիզնես-ֆորումի ընթացքում հայտարարել է Բուլղարիայի տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարար Ալեքսանդր Ցվետկովը: Հայ-բուլղարական բիզնես-ֆորումը տեղի է ունենում Հայ-բուլղարական առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովի 6-րդ նիստի շրջանակներում: Նիստի օրակարգում ընդգրկված են առևտրի, ներդրումների, տուրիզմի, տրանսպորտի, կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մանր և միջին գործարարության, կրթության և գիտության, մշակույթի և քաղաքաշինության բնագավառներում երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ուղղված հարցեր:
Ցվետկովի խոսքերով, միայն համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանը և Բուլղարիան կարող են խորացնել երկկողմ համագործակցությունը տնտեսության ոլորտում, քանի որ այդ ներուժն ամբողջությամբ չի կիրառվում: Դրա հետ կապված` նա հավաստիացրեց, որ երկրում գործում է շատ լավ հարկային ռեժիմ և բարենպաստ ներդրումային միջավայր: Ավելին, Բուլղարիայի աշխարհագրական դիրքը թույլ կտա Հայաստանին դուրս գալ Արևելյան Եվրոպայի շուկա:
Իր հերթին, Հայաստանի արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն ավելացրեց, որ Հայաստանի և Բուլղարիայի հետևողական աշխատանքն ապացուցում է այն փաստը, որ երկկողմ հետաքրքրությունն աճում է, «և մոտ ժամանակները մենք ապրանքաշրջանառության այլ ցուցանիշներ կունենանք»: Նա հույս հայտնեց, որ բուլղարացի ներդրողները կհետաքրքրվեն շահավետ հայկական շուկայով:
Հայ-բուլղարական հանձնաժողովի նախորդ նիստը կայացել է 2008թ.-ի դեկտեմբերին` Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում, հաղորդում է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի մամուլի ծառայությունը:

Являясь частью ЕС, Болгария будет для Армении надежным и предсказуемым партнером, что в свою очередь будет содействовать и стимулировать развитие двусторонних торгово-экономических отношений. Об этом 9 сентября в Ереване в ходе проходящего армяно-болгарского бизнес – форума заявил министр транспорта, информационных технологий и связи Болгарии Александр Цветков. Армяно-болгарский бизнес-форум проходит в рамках шестого заседание армяно-болгарской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству. Болгарская делегация представлена компаниями торговли, инвестиций, туризма, транспорта, связи, информационных технологий, науки и образования, культуры и градостроительства.
По его словам, только благодаря совместным усилиям Армения и Болгария могут углубить двусторонне сотрудничество в экономической сфере, поскольку этот потенциал используется не в полной мере. В связи с этим он заверил, что правительство Болгарии готово оказывать содействие в этом направлении, тем боле, что в стране действует очень хороший налоговый режим и благоприятный инвестиционный климат, отметив, что в некоторых регионах Болгарии корпоративный налог сведен к нулю. Более того, географическое расположение Болгарии позволит Армении выйти на рынки Восточной Европы.
В свою очередь председателя Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян добавил, что последовательная работа правительств Армении и Болгарии доказывает тот факт, что двусторонний интерес растет, «и в ближайшее время у нас будут совсем другие показателе товарооборота». При этом он выразил надежду, что болгарские инвестиции заинтересуются рентабельным армянским рынком.
Предыдущее заседание армяно-болгарской комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству проходило в декабре 2008 года в Софии.