«Ցորենի բերքահավաքը մեր մարզում արդեն ավարտվել է, հիմա սպասում ենք կարտոֆիլի բերքին, և կարծում եմ, որ այն վատ չի լինի»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Վարդենիսում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանը: Միաժամանակ նա նշեց, որ անցյալ տարվա համեմատ կարտոֆիլի ցանքատարածքը կրճատվել է հազար հա-ով` կազմելով 13 հազար հա, բայց լավ բերքի հաշվին բերքահավաքի ծավալները չեն տուժի: Բացի դրանից, մարզում ցորենի ցանքատարածքը 2009-ի համեմատ կրճատվել է 2 հազար հա-ով` կազմելով 35 հազար հա, բայց բերքը չի կրճատվել` կազմելով 225 հազար հա:
Ընթացիկ տարում լավ բերքը Նվեր Պողոսյանը բացատրեց բարենպաստ կլիմայական պայմաններով և կարկուտի բացակայությամբ, իսկ կարտոֆիլի բարձր գները` վաղահաս կարտոֆիլի ոչ բավարար բերքով:
Անդրադառնալով Հայաստանից կարտոֆիլի արտահանման դժվարություններին նախորդ տարում` մարզպետն ընդգծեց, որ այդ հարցը գտնվում է նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերահսկողության տակ, և արտահանողներն այս տարի դժվարություններ չեն ունենա Վրաստանի հետ սահմանում: Միաժամանակ նրանք կազատվեն մաքսատուրքի վճարումից:

10 Сентябрь 2010 - 05:32 AMT
«Сбор урожая зерна в нашей области уже завершен, теперь ждем урожая картофеля, и думаю, он будет неплохим», – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net в Варденисе губернатор Гегаркуникской области Нвер Погосян. При этом он отметил, что по сравнению с прошлым годом посевные площади картофеля сократились на 1 тыс. га, составив 13 тыс. га, но за счет хорошего урожая общий объем сбора не пострадает. Кроме того, площадь посевов зерна сократилась на 2 тыс. га по сравнению с 2009 годом, составив 35 тыс. га, но урожай не сократился, составив порядка 225 тыс. тонн.
Хороший урожай в области в текущем году Нвер Погосян объяснил благоприятными климатическими условиями и отсутствием града, а высокие цены на картофель недостаточным урожаем скороспелого картофеля. Касаясь трудностей экспорта картофеля из Армении в прошлом году, губернатор подчеркнул, что данный вопрос находится под контролем президента Сержа Саргсяна и экспортеры в текущем году не столкнутся с трудностями на границе с Грузией и смогут свободно вывозить свой товар с территории Армении. При этом они будут освобождены от выплаты таможенной пошлины.