Գազի գնի բարձրացման հարցն արդեն արծարծվել է, ուստի ՀՀ կառավարությունը բանակցում է գործընկերների հետ նոր սակագնային քաղաքականության վերաբերյալ, սեպտեմբերի 10-ին լրագրողներին է հայտնել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Առաջիկա 2 ամիսների ընթացքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն հանդես կգա բանակցությունների արդյունքների մասին հայտարարությամբ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է վարչապետը, սակագնային քաղաքականությունը քննարկվել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: «Այդ հարցը մշտապես մեր ուշադրության կենտրոնում է: «ՀայՌուսգազարդը» արդեն հանձնարարություն է ստացել բանակցել ռուսական կողմի հետ, որպեսզի սակագնային քաղաքակնության մեթոդաբանությունը անակնկալ չլինի մեզ համար և այն կանոնները, որոնք գործում են միջազգային պրակտիկայում, գործեն նաև մեզ համար»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ՀԾԿՀ որոշմամբ 2010թ. ապրիլի 1-ից գազի գինը Հայաստանի սպառողների համար աճեց 37,5 տոկոսով` հասնելով 132 դրամի նախկին 69 դրամի դիմաց: Ամսական 10 հազար խորանարդ մետրից ավելի գազ սպառող ձեռնարկությունների համար սակագինը աճեց 13 տոկոսով` կազմելով 243,13 դոլար 1 հազար խմ գազի համար նախկին 215 դոլարի դիմաց:
Հարկ է նշել, որ Գազպրոմը շուկայական գնագոյացման է անցնում Բելառուսի, Մոլդովայի ու Հայաստանի հետ և գների աճ է ակնկալում 2011թ.:

Вопрос о повышении цен на газ уже поднят, поэтому правительство Армении ведет переговоры с партнерами относительно новой тарифной политики, сообщил журналистам 10 сентября в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «В течение ближайших двух месяцев ЗАО «АрмРосгазпром» выступит с соответствующим заявлением относительно того, чем завершились эти консультации», – сказал он.
Как отметил глава армянского правительства, тарифная политика была обсуждена в рамках визита президента РФ Дмитрия Медведева в Армению. «Этот вопрос всегда находится в центре нашего внимания. Соответствующее поручение о проведении переговоров с российской стороной руководству АрмРосгазпрома уже дано, чтобы методология тарифной политики не была для нас непредвиденной, и те правила, которые действуют в международной практике по пересмотру цен, эти же правила игры действовали бы и для нас», – подчеркнул Тигран Саркисян.
Решением КРОУ с 1 апреля 2010 года тариф на газ для потребителей Армении возрос на 37,5% до 132 драмов за кубометр против нынешних 96 драмов. Для предприятий, использующих более 10 тысяч кубометров в месяц, тариф вырос на 13% и составил с 1 апреля 243,13 доллара за 1 тыс. кубометров потребляемого газа вместо действующего тарифа 215 долларов.
Надо отметить, что Газпром заявил о переходе на рыночное ценообразование с Белоруссией, Молдовой и Арменией, и ожидает роста цен на газ в данном регионе в 2011 году.