10 Սեպտեմբեր 2010 - 10:23 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարար, հայ-բուլղարական առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցվետկովին, ով Երևանում է սեպտեմբերի 9-10-ը հիշյալ հանձնաժողովի 6-րդ նիստի անցկացման առիթով:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Բուլղարիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների շարունակական ընդլայնումը բոլոր բնագավառներում` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային: Այդ գործում, ըստ Հանրապետության ղեկավարի, էական է միջկառավարական հանձնաժողովի դերը, որը զգալի աշխատանք է կատարում հատկապես տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացման, երկու երկրների գործարարների միջև շփումների ակտիվացման և նոր ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:
Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, երկու երկրների միջև առկա իրավապայմանագրային բավականին ընդգրկուն դաշտը լավ հնարավորություն է` զգալիորեն ընդլայնելու առևտրատնտեսական կապերը: «Լիահույս եմ, որ հանձնաժողովի այս նիստը նոր հնարավորություններ կընձեռի երկու երկրների թե' պետական մարմիններին, և թե' գործարար շրջանակներին` գտնելու համագործակցության նոր եզրեր», – ընդգծել է նախագահը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցվետկովը նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է հանձնաժողովի երևանյան նիստի ընթացքում կարևոր մի շարք հարցերի շուրջ տեղի ունեցած քննարկումները, որոնք ներառել են տրանսպորտի, գյուղատնտեսության և հայ-բուլղարական փոխգործակցության տեսանկյունից հեռանկարային այլ ոլորտներ: Նա վստահեցրել է, որ այդ քննարկումների և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքները մոտ ապագայում արդեն տեսանելի կլինեն:

10 Сентябрь 2010 - 10:23 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял министра транспорта, информационных технологий и связи Болгарии Александра Цветкова, который, являясь сопредседателем болгарской стороны, находится в Армении для участия в шестом заседании армяно-болгарской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
Серж Саргсян отметил, что Армения придает важное значение расширению дружеских отношений с Болгарией во всех сферах: политической, экономической, культурной, и в этом большая роль принадлежит армяно-болгарской межправительственной комиссии.
По словам главы армянского правительства, существующее между двумя странами договорно-правовое поле создает необходимые предпосылки для значительного расширения торгово-экономических отношений. «Уверен, что это заседание межправительственной комиссии позволит как госорганам, так и бизнес-сообществу двух стран найти новые грани сотрудничества», – подчеркнул он.
Александр Цветков представил президенту итоги обсуждений целого ряда важных вопросов шестого заседания комиссии в перспективных для сотрудничества сферах. При этом министр заверил, что результаты обсуждений и достигнутых договоренностей воплотятся в жизнь в ближайшем будущем.