«ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը` Beeline) և «ՍՓՅՈՒՌ» տեղեկատվական կենտրոնի գործընկերության շրջանակում Հայաստանում գործարկվել է «Սփյուռ-ինֆո» առաջին ազգային կոմերցիոն տեղեկատու կենտրոնը: Կենտրոնը կտրամադրի բազմաբնույթ տեղեկատվություն Հայաստանում և ԼՂՀ-ում գործող ընկերությունների վերաբերյալ և այլ տարաբնույթ տեղեկատվություն: Կենտրոնի աշխատակիցները օպերատիվ կերպով կտրամադրեն կազմակերպությունների կոնտակտային տվյալներ ըստ գործունեության տեսակի, հասցեի, այլ տվյալներից ելնելով: Կենտրոնն օգտագործում է Հայաստանում գործող ավելի քան 100 հազար իրավաբանական անձանց և նրանց կողմից մատուցվող ծառայությունների մասին միավորված տվյալներների բազան:
«Սփյուռ» տեղեկատվական կենտրոնը համագործակցելով «ԱրմենՏել» ընկերության հետ գործարկեց ժամանակակից տեխնոլոգիաններով հագեցած, միշտ հասանելի, ավելի ծավալուն տեղեկություններ ունեցող նոր հեռախոսային տեղեկատու, որը նոր էջ բացեց «Սփյուռի» գործունեության պատմության մեջ: Այս նախագծի շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել մատուցվող տեղեկատվական ծառայությունների բազմազանությունը և զարգացումը ի շահ մեր հաճախորդների»,- նշել է «Սփյուռ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Աշոտ Գրիգորյանը:
Օգտվել կենտրոնի ծառայություններից կարելի է զանգահարելով 0 9000 9999 հեռախոսահամարին: Կատարված զանգի մեկ վայրկյանի արժեքն է 1.5 դրամ: Քանի որ սպասարկման միջին տևողությունը կազմում է 20-30 վայրկյան զանգը միջինում կարժենա 30-45 դրամ:
Ինչպես նշել է Աշոտ Գրիգորյանը, ապագայում ընկերությունը մտադիր է կարգավորել համագործակցությունը նաև Հայաստանի մյուս օպերատորների հետ: Նրա խոսքով, նախագծի գործարկման համար մի քանի միլիոն դրամի չափով ներդրումներ պահանջվեցին, ընդ որում` «Սփյուռ» տեղեկատվական կենտրոնի աշխատանքն այժմ լրացուցիչ ծախսեր կպահանջի` ամսական մինչև 400 հազ. դրամ: Դրա հետ մեկտեղ գործընկերները ջանացել են նվազագույնի հասցնել սակագները:
«Մենք միայն մտադիր ենք հոգալ ծախսերը և կոմերցիոն շահ չենք հետապնդում»,- ասել է Աշոտ Գրիգորյանը: ԱրմենՏել ընկերության Հաճախորդների սպասարկման ծառայության ղեկավար Բուրաստան Մովսիսյանն իր կողմից նշել է, որ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի համագործակցությունը «Սփյուռ» տեղեկատվական կենտրոնի հետ ուղղված է Հայաստանում call-կենտրոնների շուկայի զարգացմանը:

10 Сентябрь 2010 - 12:58 AMT
Первый в Армении национальный коммерческий информационно-справочный центр запущен в рамках партнерства ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) с информационным центром «Спюр». Центр будет предоставлять многопрофильную информацию о компаниях, зарегистрированных в Армении и в НКР. В отличие от существующих бесплатных справочных служб, операторы центра смогут в оперативном режиме круглосуточно сообщать контакты и адреса предприятий по видам деятельности, географическому положению. Центр использует объединенную базу данных о более чем ста тысячах зарегистрированных в Армении юридических лицах и предоставляемых ими услугах.
“Наша служба стала испытывать проблемы, в том числе нехватку новых технологий, которая способствовала бы оперативному и круглосуточному обслуживанию. Для решения этих проблем нам понадобилось сотрудничество с операторами”, – сказал генеральный директор компании «Спюр» Ашот Григорян.
Воспользоваться возможностями Центра абоненты Beeline смогут, позвонив по номеру 0 9000 9999. Стоимость звонка тарифицируется по цене 1.5 драма за секунду (90 драм за минуту). Как утверждают представители центра “Спюр”, средняя продолжительность звонка составляет 20-30 секунд и обойдется абонентам в 30-45 драмов.
Как отметил Ашот Григорян, в будущем компания намерена наладить сотрудничество и с остальными операторами Армении. По его словам, для запуска проекта потребовались инвестиции в размере нескольких миллионов драмов, причем работа информационного центра “Спюр” теперь потребует дополнительных затрат – до 400 тыс. драм ежемесячно. Вместе с тем, партнеры постарались минимизировать стоимость тарифов.
“Мы лишь намерены покрыть расходы, и не преследуем коммерческой выгоды”, – сказал Ашот Григорян. Со своей стороны, руководитель Службы по обслуживанию клиентов ЗАО «АрменТел» Бурастан Мовсисян отметила, что сотрудничество направлено на развитие рынка call-центров в Армении.