«Իմ կարծիքով, Հայաստանի 2004-2008 թթ. ՀՆԱ աճի տեմպերը հնարավոր չէր պահպանել նույն մակարդակում, քանի որ այն հաստատուն աճ չէր», – Երևանում լրագրողներին ասել է Հարվարդի համալսարանի միջազգային զարգացման կենտրոնի ղեկավար, Վենեսուելայի ֆինանսների նախկին նախարար Ռիկարդո Հաուսմանը: Նրա խոսքերի համաձայն, հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում երկրի զարգացումը կայանում է ավելի ակտիվ և դիվերսիֆիկացված տնտեսության ձևավորման մեջ: «Հայաստանի համար հաջողության բանալին այն տնտեսությունն է, որը հիմնված է արտահանման վրա: Արտահանել կարելի է և գյուղատնտեսական ապրանքներ, և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, և զբոսաշրջությունը», – նշել է նա:
Հայկական ԲՈՒՀ-երի տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողների և դասախոսների համար կարդացած դասախոսության ընթացքում պրոֆեսորը համեմատել է իր հետազոտությունները Ադամ Սմիթի ուսումնաիրությունների հետ: «Սմիթն իր ուսումնասիրությունները կատարելիս պարզել է, որ աղքատ երկրները 4 անգամ ավելի աղքատ են հարուստ երկրներից: 2009 թ. ամենաաղքատ երկիրը Կոնգոն է ճանաչվել, որտեղ բնակչության մեկ շնչին բաժին հասնող ՀՆԱ-ն կազմել է 100 դոլար, իսկ ԱՄՆ-ն 387 անգամ հարուստ է Կոնգոյից, այսինքն` այս ցուցանիշն աճել է մոտ 100 անգամ: Բացի այդ, գերմանացի միջին խավի ընտանիքը, սննդի համար շաբաթական ծախսում է 500 դոլար, իսկ Չադում մեկ ընտանիքը ծախսում է ընդամենը 1 դոլար»: Իր հերթին, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ասել է, որ մեծահամբավ պրոֆեսորի ուղերձն այն է, որ երկրի զարգացումը կայանում է «խիզախ քայլերի իրագործման և տարբեր գաղափարների իրականացման մեջ, այլ ոչ մեկ գաղափարից է այն կախված»:

10 Сентябрь 2010 - 13:50 AMT
«По моему мнению, высокие темпы роста ВВП Армении 2004-2008 годов невозможно было сохранить на том же уровне, так как это был неустойчивый рост», – сказал журналистам в Ереване глава Центра международного развития Гарвардского университета, экс-министр финансов Венесуэлы Риккардо Хаусман. По его словам, в посткризисный период секрет развития страны заключается в формировании более активной и диверсифицированной экономики. «Ключом успеха для Армении будет экономика, ориентированная на экспорт. А экспортировать можно будет как сельхозпродукцию, так и информационные технологии и туризм», – отметил он.
В ходе лекции для студентов и преподавателей экономических факультетов армянских ВУЗов профессор представил свои исследования, сравнивая их с исследованиями Адама Смита: «Когда Смит проводил свои исследования, то он выяснил, что бедные страны в 4 раза беднее богатых, а по показателям 2009 года самой бедной страной оказался Конго, где ВВП на душу населения составил $100, а США оказались в 387 раз богаче Конго, то есть этот показатель вырос почти в 100 раз. Кроме того, среднестатистическая Немецкая семья тратит на еду $500 в неделю, а семья в Чаде всего $1».
В свою очередь, министр экономики Армении Нерсес Ерицян сказал, что основным посланием знаменитого профессора является то, что развитие страны заключается «в храбрых шагах и различных идеях, а не в зависимости от одной идеи».
«Сегодня мы живем в такие времена, когда при помощи наших знаний и нашей решительности сможем обеспечить себе достойное будущее и сделать нашу страну более конкурентоспособной. В такой маленькой стране, как Армения, важно наличие здоровой конкурентной среды и благоприятной бизнес – среды, развитие инновационных инфраструктур, содействие МСБ, ориентированность на экспорт и т.д.», – сказал министр, добавив, что кризис показал многие недостатки экономики Армении, которые необходимо устранить.