Դիլիջանում բացվել է «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հեռանկարներ» համաժողովը, որը կշարունակվի նաև սեպտեմբերի 12-ին: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Դիլիջանից, ՀԲ աջակցությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը ներկայացված են հետևյալ հարցերը. ինչպե՞ս հասարակական քաղաքականությունը կարող է խթանել ներդրումները, արտահանումը, տնտեսության աճն և աղքատության կրճատումը համաշխարհային հետճգնաժամային միջավայրում:
Քննարկումներին կմասնակցեն մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, խորհրդականներ և նախարարներ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) խումբը ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ լը Ուերուի գլխավորությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստանի իշխանությունենրը հրավիրել են բարձրակարգ միջազգային մասնագետների և դասախոսների: Դրանց թվում են` Չիլիի նախկին նախագահ Ռիկարդո Լագոսը, Լեհաստանի նախկին վարչապետ և Ազգային բանկի նախագահ Լեշեկ Բալցերովիչը, Վենեսուելայի պլանավորման նախկին նախարար, Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան Պետական կառավարման դպրոցի տնտեսական զարգացման պրոֆեսոր Ռիկարգո Հաուսմանը, Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան Պետական կառավարման դպրոցի քաղաքական տնտեսության պրոֆեսոր Դանի Ռոդրիկը: Որոշ քննարկումներին սպասվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը:
Համաժողովը տեղի կունենա երեք փոխկապակցված թեմաների շուրջ. նորարարություն, արտահանման ուղղվածություն և հանուն փոփոխությունների սոցիալական կոալիցիայի ստեղծում

11 Сентябрь 2010 - 06:50 AMT
В Дилижане (Тавушская область Армении) открылся форум под названием “Армения после кризиса: вызовы и перспективы”, который пройдет с 11 по 12 сентября. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Дилижана, в повестку мероприятия, организованного правительством Армении при содействии Всемирного банка (ВБ) включены следующие вопросы: как общественная политика сможет стимулировать инвестиции, экспорт, рост экономики и сокращение бедности в стране в измененной всемирной посткризисной среде.
В обсуждениях примут участие ряд высокопоставленных лиц, советники и министры во главе с премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, а также команда ВБ во главе с вице-президентом ВБ по региону Европы и Центральной Азии Филиппом Ле Уэру.
Для участия в мероприятии власти Армении пригласили также высококлассных международных специалистов и преподавателей. В их числе экс-президент Чили Рикардо Лагос, экс-премьер-министр Польши и председатель Национального банка Лешек Балцерович, экс-министр планирования Венесуэлы, профессор экономического развития Школы государственного управления им. Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета Рикардо Хаусман., профессор политической экономики Школы государственного управления им. Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета Дани Родрик.
На некоторых обсуждениях ожидается участие президента Армении Сержа Саргсяна.
Форум пройдет вокруг трех взаимосвязанных тем: инноваций, направленности на экспорт и создания социальной коалиции во имя изменений.