Հայաստանի կառավարությունը հազիվ էր հասցրել միջոցներ ձեռնարկել ապրիլին գազի գնի բարձրացման հետևանքով սոցիալական ճնշումները մեղմելու համար, երբ վրա հասավ նորը: Հարկ է նշել, որ որոշվել է վերաբաշխում կատարել 2010թ. պետբյուջեում և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը գազի սակագնի ավելացմամբ պայմանավորված` նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ ընտանեկան նպաստ և միանվագ դրամական օգնություն տրամադրելու նպատակով հատկացնել 367,582 մլն դրամ, նույն այդ պատճառով կենսաթոշակառուներին լրացուցիչ սոցիալական կենսաթոշակ տրամադրելու նպատակով` 89,021 մլն դրամ: Կառավարությունը որոշում է ընդունել նաև կենսաթոշակառուներին լրացուցիչ ապահովագրական կենսաթոշակ տրամադրելու նպատակով 2,640 մլրդ դրամ հատկացնել։
Հանրապետությունում ծնելիության աճով պայմանավորված` նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ տրամադրելու նպատակով հատկացվել է 751,271 մլն դրամ, նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ տրամադրելու նպատակով` 316,225.1 հազար դրամ:
Ինչպես նշել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, սրանով ամբողջությամբ իրականացվում է ս.թ. մայիս ամսից գազի սակագնի բարձրացման հետևանքով բնակչության խոցելի խավերի ծախսի փոխհատուցումը։ «Նախ ավելացվել են 104 հազար ընտանիքների սոցիալական նպաստները, իսկ ս.թ. նոյեմբերի 1-ից կենսաթոշակառուները կստանան ավելի բարձր թոշակներ»,- ավելացրել է նա:
Սակայն այս աջակցությունը բավարար չէ և գազի գնի հնարավոր բարձրացումը մտահոգում է Հայաստանի բնակչությանը: Հայաստանի ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը գտնում է, որ երկրի ղեկավարությունն անպայման համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի մեղմելու համար գազի սակագների աճը երկրի բնակչության խոցելի շերտերի համար: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր ՀՀ կառավարությունն ի վիճակի է նման սոցիալական քաղաքականություն վարել:
Եվ իրոք, գազի գնի բարձրացման հարցն արդեն արծարծվել է, ուստի ՀՀ կառավարությունը բանակցում է գործընկերների հետ նոր սակագնային քաղաքականության վերաբերյալ, լրագրողներին է հայտնել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Առաջիկա 2 ամիսների ընթացքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն հանդես կգա բանակցությունների արդյունքների մասին հայտարարությամբ»,-ասել է նա: Սակագնային քաղաքականությունը քննարկվել է նաև ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Այսպիսով, ամեն տարի «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ն արծարծում է Հայաստանի համար գազի գնի բարձրացման հարցը, իսկ մեր կառավարությունն ամեն տարի բանակցում է, որպեսզի ներկրվող ռուսական գազի գինը նվազեցվի: Արդյունքում գազի գինը մի փոքր նվազում է, սակայն ոչ ակնկալվող չափով: Սակայն, անկախ գնի աճից, զարմանալիորեն աճում է նաև երկնագույն վառելիքի սպառողների քանակը: 2010 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ հանրապետության գազահամակարգին է միացված 604871 բաժանորդ: Ընթացիկ տարվա առաջին ութ ամիսներին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ փաստացի գազասպառող բաժանորդների թիվն ավելացել է 8518-ով, որից 1245-ը՝ օգոստոս ամսին:

Не успело правительство Армении предпринять меры по смягчению социального давления в связи с апрельским повышением цен на газ, как не замедлило новое. Надо отметить, что министерству труда и по соцвопросам РА из госбюджета уже выделено 367, 582 млн. драмов для оказания содействия получающим пособие семьям в связи с повышением цен на газ, по этой же причине пенсионеры получат пособие, на что в общей сложности направлено 89,021 млн. драмов. Правительство также приняло решение о выделении из госбюджета 2,640 млрд. драмов для выплат дополнительных пенсий.
В связи с повышением рождаемости в республике получающие пособие семья на заботу о детях до двух лет получат помощь, на что из бюджета будет выделено в общей сложности 751, 271 млн. драмов, более того, на рождение дополнительного ребенка будет выделено в общей сложности 316,225 млн. драмов. Тем самым, по заверению Тиграна Саркисяна, полностью осуществляется компенсация расходов наиболее уязвимых слоев населения в связи с повышением цен на газ. Во-первых, увеличились размеры социальных пособий 104 семей, а с 1 ноября пенсионеры получат более высокую пенсию.
Однако это помощь недостаточна, и проблема возможного подорожания цен на газ волнует население Армении. Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян считает, что руководство страны обязательно предпримет соответствующие меры для того, чтобы смягчить негативное воздействие нового повышения цен на газ на наиболее уязвимые слои населения страны. Как в прошлом, так и теперь власти Армении в состоянии провести такую социальную политику. И действительно, вопрос о повышении цен на газ уже поднят, поэтому правительство Армении ведет переговоры с партнерами относительно новой тарифной политики, не замедлил сообщил премьер-министр Армении. В течение ближайших двух месяцев ЗАО «АрмРосгазпром» выступит с соответствующим заявлением относительно того, чем завершились эти консультации. Тарифная политика также была обсуждена в рамках визита президента РФ Дмитрия Медведева в Армению. Таким образом, вопрос повышения цен на газ для Армении ОАО “Газпром” поднимает каждый год, а наше правительство каждый год ведет переговоры по снижению стоимости импортируемого российского газа. В результате переговоров цена немного сокращается, но не до желаемого уровня. И несмотря на то, что цена газа повышается, на удивление растет потребителей этого «синего топлива». По состоянию на 1-ое сентября 2010 года к газовой сети республики подключен 604871 абонент. За первые восемь месяцев текущего года число фактических газопотребителей ЗАО ”АрмРосгазпром” увеличилось на 8518, из которых 1245 – в августе.