11 Սեպտեմբեր 2010 - 09:45 AMT
Հայաստանում կոռուպցիայի հաղթահարման համար ջանքեր պետք է գործադրի ոչ միայն երկրի կառավարությունը, այլ նաև նրա միջազգային գործընկերներն ու հանրությունը: Այդ մաիսն լրագրողներին է ասել ՀՀԿ մամլո քարտուղար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը Դիլիջանում, որտեղ անցնում է «Հայաստանը ճգնաժամից հետո՝ մարտահրավերներ ու հեռանկարներ» խորագրով համաժողովը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և տարբեր երկրներից բարձրաստիճան հյուրերի մասնակցությամբ:
«Որքան շուտ մենք հաղթահարենք կոռուպցիան, այնքան շուտ երկիրը կկարողանա առաջ շարժվել: Հայաստանի համար ակտուալ են Էյնշտեյնի խոսքերն այն մասին, որ «մեզ հարկավոր է նոր մտածելակերպ, լուծելու համար հին մտածելակերպի արդյունք հանդիսացող խնդիրներ»,-ասել է պատգամավորը:
Ըստ նրա, համաժողովի ժամանակ կքննարկվեն օլիգոպոլիաներից և կոռուպցիայից ձերբազատվելու հարցը: «Յուրաքանչյուր երկիր կոռուպցիայի իր առանձնահատկություններն ունի, սակայն կան նաև ընդհանուր խնդիրներ: Բոլոր այդ առանձնահատկությունները հարկավոր է հաշվի առնել, իսկ այն դրական լուծումները, որ մենք կընդունենք քննարկումների արդյունքում, պետք է իրականացվեն»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:

11 Сентябрь 2010 - 09:45 AMT
Для преодоления коррупции в Армении усилия должно приложить не только правительство страны, но и ее международные партнеры, а также общественность. Об этом сообщил журналистам пресс-секретарь Республиканской партии, депутат НС РА Эдуард Шармазанов в Дилижане (Тавушская область Армении), где проходит форум под названием “Армения после кризиса: вызовы и перспективы” при участии премьер-министра РА Тиграна Саркисяна и высокопоставленных лиц из различных стран мира.
«Чем раньше мы преодолеем коррупцию, тем быстрее страна сможет двигаться вперед. Для Армении на данный момент актуальны слова Эйнштейна, что «нам необходимо новое мышление, чтобы решить проблемы, являющиеся результатом старого мышления», – отметил депутат.
По его словам, в ходе форума будет обсуждаться вопрос избавления от олигополий и коррупции. «У каждой страны есть специфические особенности коррупции, но есть и общие проблемы. Все эти особенности нужно учесть, а те положительные решения, к которым мы придем в результате обсуждений, должны быть реализованы», – сказал Эдуард Шармазанов.