Երևանում MARANI (Market of animation) բիզնես-ֆորումի շրջանակներում ընթանում է ANITA (Animation and IT) Վեհաժողովի ֆորումը: Անիմացիոն ընկերությունների մոտ 20 ներկայացուցիչներ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանի մասնակցությամբ քննարկում են Հայաստանում անիմացիայի և համակարգչային խաղերի շուկայի զարգացման հեռանկարները: Մասնավորապես, MARANI բիզնես-ֆորումի հիմնադիր Վրեժ Կասունու կարծիքով, անիմացիոն ընկերությունները պետք է 3D գրաֆիկայի ու անիմացիայի համար զարգացնեն սեփական ենթակառույցը, արտադրեն սեփական ծրագրային ապահովումը:
Վաչե Կիրակոսյանի խոսքով, Սիլիկոնե հովտում (ԱՄՆ) հայկական ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցչությունը, որը կբացվի այս տարվա վերջին, կարող է նպաստել ՏՏ արտադրանքի, այդ թվում և անիմացիայի իրացմանը: Դրա հետ մեկտեղ, մասնակիցների կարծիքով, ինչպես համակարգչային գրաֆիկայի, այնպես էլ ողջ ՏՏ ոլորտի զարգացման համար պետական նպաստներ են անհրաժեշտ: «Հայաստանն այլևս չի կարող չհատկացնել նպաստներ ՏՏ ընկերություններին, քանի որ եթե այդպես շարունակվի, այդ ընկերությունները պարզապես կհեռանան շուկայից»,- գտնում է ՏՏ Ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:

12 Сентябрь 2010 - 12:44 AMT
Ассамблея ANITA (Animation and IT) в рамках бизнес-форума MARANI (Market of animation) проходит в Ереване. Около 20 представителей анимационных компаний при участии начальника управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосяна обсуждают перспективы развития рынка анимации и компьютерных игр в Армении. В частности, по мнению учредителя бизнес-форума MARANI Врежа Касуни, анимационные компании должны развивать собственную инфраструктуру, производить собственное программное обеспечение для 3D графики и анимации.
По словам Ваче Киракосяна, представительство армянских ИТ- компаний в Силиконовой долине (США), которое откроется до конца этого года, может способствовать реализации ИТ продукции, в том числе и анимации. Вместе с тем, по мнению участников, для развития компьютерной графики как и в сфере ИТ в целом, необходимы государственные льготы. “Армения больше не может не предоставлять льготы ИТ компаниям, поскольку если так будет продолжаться, то эти компании просто уйдут из рынка”, – считает исполнительный директор Союза предприятий ИТ Карен Варданян.