13 Սեպտեմբեր 2010 - 10:54 AMT
(!)Ըստ մասնագետների գնահատման, այս տարի խաղողի բերքը լավն էր, ինչպես որակական, այնպես էլ քանակական առումով: Բարեբախտաբար, ոչ այնքան բարենպաստ եղանակային պայմանները, որոնք բացասաբար անդրադարձան գյուղատնտեսության ցուցանիշների վրա, չազդեցին խաղողի և նրա բերքի վրա, բացառությամբ Տավուշի մարզի: Հունիսին ուժեղ կարկուտի պատճառով տուժեց այդ մարզի բերքի մեծ մասը: Եղանակի պատճառով վնասներ կրած խաղողագործների թվում էին նաև ԵԿԳ հետ պայմանագիր կնքած խաղողագործները, որոնց 5,6 մլն դրամ պարտքը մենք չեղյալ համարեցինք: Բանը նրանում է, որ գործարանը, վերահսկելով խաղողոի որակական հատկանիշները ողջ տարվա ընթացքում, վարկ է տրամադրում գյուղացիներին պարարտանյութ, դեղամիջոցներ ձեռք բերելու համար: Այդ պարտքը սովորաբար մարվում է խաղողի մթերման ժամանակ:
(?) Ինչպե՞ս է ընթանալու խաղողի մթերումը 2010 թվականին. Որքա՞ն խաղող է մտադիր մթերել ԵԿԳ-ն և ի՞նչ գնով: Կկատարի արդյո՞ք գործարանն իր ստանձնած պարտավորությունները, չի կրճատվի արդո՞ք պայմանագրերի քանակը:
(!)Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը կմթերի 29 հազար տոննա խաղող, և դա ոչ թե տնտեսական անհրաժեշտություն է, այլ բացառապես գյուղացիների հանդեպ սոցիալական պատասխանատվության արդյունք: Մթերման նախատեսված ծավալը զիջում է նախորդ տարվա ցուցանիշին մոտավորապես 10 տոկոսով (ԵԿԳ-ն 2009-ին մթերել է 31,5 հազար տոննա խաղող), սակայն եթե դիտարկենք այդ թվերը մթերման և իրացման ծավալների համակարգում, ապա, հաշվի առնելով վաճառքի ծավալների անկման նախորդ տարվա մակարդակը, ակնհայտ է, որ նման կրճատումը ուղիղ համամասնական չէ: Իրականում, 29 հազար տոննան 15 հազարով գերազանցում է այս տարի ձեռնարկությանն անհրաժեշտ քանակը, որի նպատակն է աջակցել ձեռնարկության հետ համագործակցող խաղողագործներին: Այստեղ կցանկանայի նշել, որ հումքի մթերում-արտադրանքի իրացում արտադրական շղթայում կարևոր տեղ է զբաղեցնում հումքի պահպանման փուլը, որը մթերվող խաղողի ծավալը ձևավորող գործոններից մեկն է: Այլ կերպ ասած, որոշելով մթերման ծավալները, հարկավոր էր լուծել նաև պահպանման հարցը: Այդ հարցն առավել արդիական դարձավ նախորդ տարվա իրացման տեմպերի դանդաղման արդյունքում, ուստի մենք ստիպված եղանք գնել լրացուցիչ 500 հազար լիտր տարողությամբ տարաներ: Կցանկանայի ընդգծել, որ գրագետ կազմված մթերման ծրագրի շնորհիվ, մեզ հաջողվեց խուսափել պայմանագրերի քանակի կրճատումից, այսինքն մթերման հայտարարված ծավալը հավասարապես կբաշխվի մեզ հետ համագործակցող ֆերմերների միջև: Ավելին, այս տարի մենք բազմաթիվ նոր պայմանգրեր ենք կնքել մի շարք խաղողագործների հետ, որոնց նոր տնկած խաղողի այգիներն այս տարի կտան առաջին բերքը: Ինչ վերաբերում է գնին, ապա չէի ցանկանա խախտել ավանդույքը և կհայտարարեմ այդ մասին սեպտեմեբրի 10-ից հետո կայանալիք մամլո ասուլիսում:
(?)Վերականգնվո՞ւմ են արդյոք կոնյակի վաճառքի ծավալները տնտեսական ճգնաժամից հետո: Ե՞րբ վաճառքի մակարդակը կհասնի մինչճգնաժամային մակարդակին:
(!)Կարծում եմ, այժմ գնահատելով տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը արտադրության վրա, հարկավոր է ճշտել նրա ազդեցության ժամանակագրական ազդեցությունն այս կամ այն ոլորտի վրա: Եթե համեմատելու լինենք 2008-2010 ֆինանսական տարիների վաճառքի ծավալները, ապա կտեսնենք, որ անկումը կազմել է 35 տոկոս: Մինչդեռ, համեմատելով այս օրացուցային տարվա առավել սեղմ ժամկետները նախորդ տարվա նմանատիպ ցուցանիշների հետ, կարելի է նկատել որոշ դրական միտում: Այսպես օրինակ, 2010թ. հուլիս-օգոստոսի վաճառքի ծավալները գերազանցում են նախորդ տարվա ցուցանիշը 10 տոկոսով: Անշուշտ, նույնիսկ աննշան առաջընթացը լավատեսություն է ներշնչում: Իրականում, այս կամ այն հանգամանքների պատճառով, առաջին հետճգնաժամային փուլը ամենաբարդն է, այսինքն, այս փուլում կտրուկ առաջընթաց ակնկալել չենք կարող, վերականգնումը բավականին դանդաղ է ընթանում: Այնուամենայնիվ, հուսանք, որ մինչև տարեվերջ մենք վերջնականապես «հաշիվները կմաքրենք» ճգնաժամի հետ:
(?)Ի՞նչ տեմպերով է առաջ ընթանում ձեր գործարանի կոնյակի իրացման շուկայի աշխարհագրության ընդլայնումը: Ի՞նչ շուկայական քայլեր են ձեռնարկվում իրացման շուկայի ընդլայնման համար:
(!)Արտահանման ձևավորված սահմանների ընդլայնումը մշտապես ակտուալ խնդիր է մնում յուրաքանչյուր հաջողակ ձեռներցի համար: Չնայած նրան, որ «ԱրԱրԱտ» կոնյակների արտահանման քարտեզը գոյություն ունի արդեն մի քանի տասնամյակ, առաջնային խնդիրներից է նրա սահմանների ընդլայնման հեռանկարը: Սակայն, այս կամ այն երկիրը արտահանման ցուցակում ընդգրկելուց առաջ, հարկավոր է մանրամասն ուսումնասիրել նրա ալկոհոլային խմիչքների շուկայի կառուցվածքը: Որքան էլ տարօրինակ թվա, նոր շուկաները, որոնք առաջիկայում կբացվեն «ԱրԱրԱտի» համար, նաև ճգնաժամային տարում գցած սերմերի արգասիքն են: Անկասկած, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը որոշ չափով արագացրեց նոր շուկաների որոնման տեմպերը՝ կենտրոնացնելով մեր ուշադրությունն ինչպես Եվրոպայի, այնպես էլ Ասիայի վրա: 2010-ին «ԱրԱրԱտ» կոնյակները սկսեցին արտահանվել Ռումինիա, Վիետնամ: Այս պահի դրությամբ ավարտին են մոտենում Շվեդիայի շուկա դուրս գալու նախապատրաստական աշխատանքները: Ինչ վերաբերում է մարքեթինգային քայլերին, ապա այստեղ ես կցանկանայի առանձնացնել երկու գլոբալ նախագիծ՝ դա «Աղթամար» ֆիլմն է, որն անցյալ տարի դուրս եկավ էկրաններ, և նոր ապրանքագծի թողարկումը: Մի ապրանքի համար, որի 92 տոկոսն իրացվում է արտաքին շուկայում, նման կարգի մարքեթինգային երևույթները բացատրվում են արտահանման առավելագույն ուղղվածությամբ: Ուրախալի է, որ «Աղթամար» ֆիլմն արդեն հասցրել է առավել հաջողակ մարքեթինգային նախագծերի թվում ընդգրկվել և ներկայացվել է հեղինակավոր Euro EFFIE 2010 և M&M AWARDS մրացանակների: Ընդհանրապես, խոսելով արտահանման մասին, հարկավոր է հաշվի առնել, որ ըստ միջազգային մարքեթինգային հետազոտությունների, այն օտարերկրացուն Հայաստանի հետ կապող հզոր մի գործոնի է վերածվել: Պատմականորեն ձևավորված այդ գործոնը հսկայական պատասխանատվություն է դնում մեզ վրա, որը հաճախ դուրս է գալիս պրոդուկտի շրջանակներից, և արդեն բավական չէ գործ ունենալ միայն նրա որակական բնութագրերի հետ: Այս առումով կցանկանայի ընդգծել «ԱրԱրԱտի» փաթեթավորման (շշերի, պիտակների) ողջ գամմայի նորացումը: Կարծում եմ, որ մեր փաթեթավորման որոշ նորացումը կնպաստի արտահանմանը: Արդեն նախնական պայմանավորվածութուն կա Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ: Մասնավորապես, նոր գծի թողարկման հետ մենք մտադիր ենք արտահանման որակապես նոր մակարդակի դուրս գալ՝ արտահանելով մեր արտադրանքը Լիբանան, Իսրայել:
(?)Որքա՞ն ներդրում է արդեն կատարել ԵԿԳ-ն տեխնիկական վերազինման համար և որքա՞ն է մտադիր կատարել ընթացիկ տարում: Ե՞րբ վաճառքում կհայտնվեն նոր շշերով և նոր փաթեթավորմամբ «ԱրԱրԱտ» կոնյակները: Ինչպե՞ս դա կազդի վաճառքի ծավալների վրա: Որքա՞ն կոնյակ կարտադրի ԵԿԳ-ն նոր տարում:
(!)Ինչպես գիտեք, այս տարի փոխվելու է «ԱրԱրԱտ» կոնյակների փաթեթավորումը: Նախագիծը կարող է հավակնոտ թվալ, սակայն, պատճառները միանգամայն արդարացնում են նման ընտրությունը: Հասկանալի է, որ նման նախաձեռնության պատճառով մեր ներդրումային գործունեության գլխավոր օբյեկտներից մեկը դարձավ տեխնիկական վերազինումը: Մասնավորապես, մենք տեղադրել ենք շշալցման նոր հոսքագծեր: Շշալցման արտադրամասի վերազինման համար ծախսվեց 352 մլն դրամ: Ի դեպ, այժմ մենք արդենք վաճառքի ենք հանում 3 և 5-աստղանի կոնյակներ: Իսկ հոկտեմբերին կթողարկվի «ԱրԱրԱտ» կոնյակների ողջ տեսականին, որը կուղեկցվի իրազեկման մեծ արշավով և մի շարք միջոցառումներով: Ինչ վերաբերում է նոր փաթեթավորման ազդեցությանը արտադրության ծավալների վրա, ապա այսպես թե այնպես արտադրության ծավալները որոշող գլխավոր գործոնը իրացման ծավալն է: Հուսով եմ, նոր փաթեթավորման շնորհիվ վաճառքի կորագիծը դեպի վեր կբարձրանա:
(?)Պատմեք, խնդրեմ, ԵԿԳ առաջիկա ծրագրերի մասին, կան արդյոք նոր գաղափարներ արտադրանքի տեսականու ընդլայնման, արտերկրում արտադրամասերի բացման վերաբերյալ:
(!)Պատասխանս սկսեմ վերջից: Հայկական կոնյակի արտադրության արտադրամաս արտերկրում բացելն անհնար է և հարցն այստեղ արտադրական հզորությունների ներուժի բացակայությունը չէ՝ ցանկության դեպքում դա կարելի է կազմակերպել: Արգելքն, առաջին հերթին, օրենսդրական է: Համապատասխան օրենքում հստակ գրված է, որ հայկական կոնյակ է կոչվում միայն այն արտադրանքը, որը համապատասխանում է մի շարք պահանջների, այդ թվում՝ այն պետք է պատրաստված լինի Հայաստանում աճեցված խաղողի որոշակի տեսակներից, պահպանված և շշալցված լինի Հայաստանում: Ասպիսով, արտերկրում բաժանմունքի բացումը մեր դեպքում առաջին հերթին հակասում է օրենքին: Բացի այդ, Պեռնո Ռիկար ընկերությունում (1999թ. ԵԿԳ-ն Պեռնո Ռիկար խմբի մեջ է մտնում) որդեգրել են հետևյալ կարգախոսը՝ «տեղական արմատներ, գլոբալ նվաճումներ» (Local roots, global reach), որն իրեն արդարացնում է արդեն մի քանի տասնամյակ: Այս սկզբունքի էությունը նրանում է, որ ընկերության արտադրած այս կամ այն խմիչքը պետք է արտադրվի բացառապես նրա հայրենիքում:
Ինչ վերաբերում է տեսականու ընդլայնմանը, ապա իր արտադրական յուրահատկության պատճառով, պրոֆեսիոնալ կոնյակագործությունը չի կարող իրեն թույլ տալ պարբերաբար թարմացնել տեսականին: Այժմ զանգվածային արտադրության մեջ է «ԱրԱրԱտ» կոնյակի 7 տեսակ՝ 3-աստղանի, 5-աստղանի, «Անի», «Ընտիր», «Աղթամար», «Տոնական», «Նաիրի» կոնյակները: Պարբերաբար մեր գործարանի տարածքում գտնվող խանութում, ինչպես նաև Պեռնո Ռիկարի ֆիրմային խանութում խիստ սահմանափակ քանակով վաճառքի են հանվում «Դվին», «Էրեբունի», «Կիլիկիա», «Սպարապետ» կոնյակները: Նախատեսվում է նաև թողարկել 25, 30 և 50 տարվա երեք ուլտրա-պրեմիում դասի կոնյակներ, որոնք կթողարկվեն միասնական «Էրեբունի» անվան տակ:

(?) Как Вы оцениваете объемы и качество урожая винограда в текущем году?
(!) По оценкам специалистов, в этом году урожай винограда выдался благоприятным, как в качественном, так и в количественном отношениях. К счастью, не совсем благоприятные погодные условия, которые отрицательно повлияли на сельскохозяйственные показатели, прошли по касательной по отношению к винограду и не отразились на его урожае, за исключением Тавушской области. В июне из-за сильного града там пострадало значительное количество урожая. Среди виноградарей, потерпевших убытки в связи с погодой, были и фермеры-контрактники Ереванского коньячного завода, которым мы списали задолженность предприятию в размере 5,6 млн. драмов. Дело в том, что завод, контролируя качественные показатели винограда на протяжении всего года, предоставляет им в кредит опрыскиватели, удобрения и пестициды для получения хорошего урожая. Задолженность обычно гасится в период закупа винограда.
(?) Как будет протекать процесс закупа винограда в 2010 году: сколько винограда планирует закупить ЕКЗ, по какой цене? Выполнит ли завод взятые на себя обязательства перед поставщиками, не сократит ли число договоров?
(!) В этом году Ереванский коньячный завод закупит 29 тыс. тонн винограда, и это вовсе не практическая необходимость, а исключительно чувство социальной ответственности перед фермерами. Запланированный объем закупа, уступает прошлогоднему показателю примерно на 10 % (в 2009 году ЕКЗ закупил 31,5 тыс. тонн винограда), однако если рассматривать эти цифры в системе координат объем закупа – объем сбыта, то, учитывая прошлогодний уровень спада объемов продаж на 35%, очевидно, что подобное сокращение не является прямо пропорциональным. В действительности, объем в 29 тыс. тонн на 15 тыс. тонн превышает необходимое в этом году предприятию количество и направлено на поддержание сотрудничающих с предприятием виноградарей. Здесь хотел бы особо отметить, что в производственной цепочке «закуп сырья – сбыт продукции» важное значение имеет этап хранения сырья, который является одним из факторов, формирующих объем закупаемого винограда. Иными словами, определяя объем закупа, необходимо решить вопрос его дальнейшего размещения. Этот вопрос приобрел особую актуальность при прошлогодних несколько замедленных темпах сбыта. В связи с этим нам пришлось закупить дополнительные емкости для хранения общим объемом в 500 тыс. литров. В связи с этим хотел бы особо подчеркнуть, что благодаря грамотно составленной программе закупа, нам удалось-таки избежать сокращения количества контрактов, то есть озвученный мной объем закупа будет равномерно распределен среди сотрудничающих с нами фермеров. Более того, в этом году мы заключили многочисленные новые контракты с рядом виноградарей, чьи новопосаженные виноградники в этом году впервые дадут урожай. Что касается цены, то не хотелось бы отступать от традиции: официально она будет объявлена на предстоящей в середине сентября пресс-конференции.
(?) Восстанавливаются ли объемы продаж коньяка после экономического кризиса? Когда уровень продаж достигнет докризисного уровня?
(!) Думаю, что сейчас, при оценке экономического кризиса на производство, необходимо уточнять хронологический отрезок его влияния на ту или иную сферу. Так если сопоставить, объемы продаж за 2008-2010 финансовые года, то спад составил порядка 35%. Между тем, сопоставляя более узкие отрезки этого календарного года с аналогичными показателями прошлого года, можно заметить некоторую положительную тенденцию. Так, объемы продаж за июль-август 2010 года превышают прошлогодний показатель на 10%. Конечно же, даже незначительный сдвиг вселяет оптимизм. На самом деле, в силу тех или иных обстоятельств, первый посткризисный этап, самый, пожалуй, “трудноподъемный”, то есть на этом этапе ожидать каких-то резких скачков не приходится, восстановление происходит достаточно медленно. Тем не менее, хотелось бы надеяться, что к концу этого года мы окончательно «сведем счеты» с кризисом.
(?) Какими темпами продвигается процесс расширения географии рынка сбыта коньяка вашего завода? Какие маркетинговые ходы предпринимаются для расширения рынка сбыта?
(!) Развивать традиционно сформировавшиеся границы экспорта – перманентно актуальный вопрос для каждого успешного предпринимателя. Несмотря на то, что у коньяков АрАрАт незыблемая карта экспорта, существующая не одно десятилетие, перспектива расширения ее контуров – задача из категории приоритетных. Но прежде чем включить ту или иную страну в географию экспорта, нужно тщательно изучить конфигурацию ее алкогольного рынка. Как бы то странно ни звучало, новые рынки, которые откроются перед АрАрАтом в ближайшее время, это в том числе плоды семян, посеянных в кризисный год. Бесспорно, финансово-экономический кризис несколько ускорил темпы поиска новых рынков, сфокусировав наше внимание как на Европе, так и на Азиатском регионе. В 2010-ом коньяки АрАрАт стали экспортироваться в Румынию, Вьетнам. На данный момент завершаем подготовительные работы для экспорта в Швецию. Что касается маркетинговых ходов, то здесь я бы хотел выделить два глобальных проекта: это фильм «Ахтамар», который вышел на экраны в прошлом году, и запуск новой линейки. Для продукта, 92% производство которого сбывается на внешнем рынке, маркетинговые явления такого порядка объединяет их большая степень экспортоориентированности. Радует, что «Ахтамар» уже успел дополнить списки наиболее успешных маркетинговых кэйсов и быть номинированным на престижные премии Euro EFFIE 2010 и M&M AWARDS. Вообще, говоря об экспорте нашего продукта, необходимо учитывать, что, согласно международным маркетинговым исследованиям, играет роль мощного проводника между иностранцем и Арменией. Эта исторически сложившаяся заслуга возлагает на нас огромную ответственность, которая зачастую выходит за рамки продукта, и оперировать исключительно его качественными характеристиками недостаточно. В этом плане хотел бы хотел бы особо отметить обновление упаковки (бутылок, этикеток) всей гаммы АрАрАт. Полагаю, что некоторая модернизация нашей упаковки приведет к большему потеплению экспортного климата. Уже имеются предварительные договоренности о поставках в страны Ближнего Востока. В частности, с запуском новой линейки мы предполагаем выйти на качественно новый уровень экспорта в такие страны как Ливан, Израиль.
(?) Какой объем инвестиций ЕКЗ уже осуществил для технического переоснащения и сколько планируется в текущем году? Когда поступит в продажу коньяк «Арарат» в новых бутылках и упаковке? Как это повлияет на объемы продаж? Сколько коньяка произведет ЕКЗ в новом году?
(!) Как вы знаете, в этом году коньяки АрАрАт меняют свою упаковку. Проект может показаться претенциозным, но причины, приведшие к его осуществлению, абсолютно объясняют такой выбор. Понятно, что с такой инициативой, одним из главных объектов нашей инвестиционной деятельности стало техническое усовершенствование, вызванное этим обстоятельством. В частности, мы установили новые линии розлива. Переоснащение цеха розлива нам обошлось в 352 млн. драмов. Кстати сказать, сейчас мы уже запускаем в продажу коньяки АрАрАт 3* и 5*. А на октябрь намечен запуск всей гаммы коньяков АрАрАт, который будет сопровождаться большой информационной кампанией и рядом мероприятий. Что касается влияния новой упаковки на объемы производства, как бы то банально ни звучало, так или иначе главный фактор, определяющий производство – это объемы сбыта. Надеюсь, что новая упаковка устремит вверх кривую продаж.
(?) Расскажите о планах ЕКЗ, есть ли идеи о расширении ассортимента продукции, открытии филиала за рубежом?
(!) Отвечу с последней части вопроса. Открывать филиал производства «армянского коньяка» за рубежом в принципе невозможно, и вопрос здесь вовсе не в отсутствии потенциала на производственные мощности, при желании этот момент, наверное, можно организовать. Запрет здесь, прежде всего, законодательный. В соответствующем законе четко прописано, что армянским коньяк может называться только в том случае, если при его изготовлении производитель следует ряду требований, среди которых, выращенные в Армении определенные сорта винограда, выдержка, бутилирование в Армении. Таким образом, открытие филиала за рубежом для нас как, для производителя армянского коньяка, – это, прежде всего, противоречие закону. Кроме того, в Перно Рикар (с 1999 года Ереванский коньячный завод входит в группу Перно Рикар) придерживаются принципа “Local roots, global reach” (“Локальные корни, глобальные достижения”), который вот уже несколько десятилетий безоговорочно оправдывает себя. Суть принципа заключается в производстве того или иного напитка, входящего в группу, исключительно на его родине.
Что касается расширения ассортимента, то из-за своей производственной специфики, профессиональное коньякоделие не может себе позволить перманентного обновления линейки. Сейчас линейка коньяков АрАрАт в массовом производстве составляет 7 коньяков (3*, 5*, Ани, Отборный, Ахтамар, Праздничный, Наири). Периодически в продажу нашего магазина, расположенного на территории завода, а также в фирменный магазин Перно Рикар Армения в строго лимитированном количестве поступают такие эксклюзивные коньяки, как Двин, Эребуни, Киликия, Спарапет. С запуском новой линейки планируем производство трех ультра – премиум коньяков 25, 30 и 50-ти лет, которые будут выпускаться под единым названием Эребуни.