14 September 2010 - 09:20 AMT
2010 թվականին ադրբեջանցի հաքերները մոտ 50 հայկական կայք են կոտրել, սակայն կոտրված կայքերի մեծ մասը կարգի է բերվել մի քանի ժամվա ընթացքում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Նորավանք» հիմնադրամի տեղեկատվական անվտանգության կենտրոնի ավագ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքով, հայ հաքերները նույնպես մի քանի տասնյակ ադրբեջանական կայքեր են կոտրել: «Մի քանի օրվա ընթացքում կողմերը մի քանի անգամ փոխադարձաբար վնասել են կայքերը, որոնց գաղափարական բաղկացուցիչը կապված էր ԼՂՀ սահմանին տեղի ունեցած վերջին բախումների հետ»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նշել է նաև, որ տեսականորեն հաքերներին հնարավոր է պատժել, քանի որ կողմերը կիբերհանցագործությունների վերաբերյալ կոնվենցիաներ են ստորագրել: «Սակայն դա անհնար է գործնականում, որովհետև պետությունն անհարմար դրության մեջ կընկնի` պատժելով հայրենասերին»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը:
AVG ընկերության հաշվետվության համաձայն, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մտել են այն երկրների հնգյակի մեջ, որոնք համացանցում առավել շատ են ենթարկվում հաքերային հարձակումներին ու վիրուսային վարակներին: Ինչպես ասում է փորձագետը, նման ցուցանիշները կապված են այն բանի հետ, որ Հայաստանում քիչ են օգտագործում հակավիրուսային ծրագրերն ու Firewall պաշտպանական համակարգը: Բացի դրանից, բնակչության մեծ մասը չլիցենզավորված MS Windows է տեղադրել, որը չի թարմացվում:
Այդ միջոցին Softline ընկերության տնօրեն Արմեն Կարապետյանը` հակավիրուսային ծրագրերի այնպիսի առաջատար արտադրողների ներկայացուցիչ, ինչպիսիք են Kaspersky-ն, AVG-ն, McAfee-ն, Avast-ը, Symatec-ը և այլն, ընդգծում է դրական միտումները:
«Անցյալ տարվա համեմատ Հայաստանում ընդհանուր առմամաբ մոտ 5%-ով նվազել է համակարգչահենությունը ծրագրային ապահովման ոլորտում, և 10%-ով` ոչ լիցենզիոն հակավիրուսային ծրագրերի օգտագործումը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արմեն Կարապետյանը:
Նրա կարծիքով, իրադրության վրա դրական ազդեցություն է ունեցել «Անվտանգ Հայաստան» փոխըմբռնման մասին հուշագիրը, որը 2009 թվականին ստորագրվել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և «Կասպերսկու լաբորատորիայի» միջև: Փաստաթղթի շրջանակներում հատուկ գին է սահմանվել (40%-80% զեղչ) Հայաստանի պետկառույցների, ինչպես նաև ուսումնական հաստատությունների, ուսանողների, գիտական կենտրոնների, գրադարանների, թանգարանների ու բժշկական հաստատությունների համար: «Դեռևս 2 տարի առաջ լիցենզիոն ծրագրային ապահովումը շատ թանկ արժեր: Այսօր մենք անժամկետ ակցիա ենք կազմակերպում` ուսանողներին առաջարկելով Kaspersky հակավիրուսային ծրագիր ձեռք բերել 40% զեղչով: Անհրաժեշտ է, որպեսզի մեր հասարակությունը գիտակցի, որ ոչ լիցենզիոն սոֆթի օգտագործումը գողություն է»,- ասել է Արմեն Կարապետյանը:

В 2010 году азербайджанскими хакерами было взломано порядка 50 армянских сайтов, однако большинство взломов было исправлено в течение нескольких часов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал старший эксперт центра информбезопаности фонда “Нораванк” Самвел Мартиросян. По его словам, армянские хакеры также взломали несколько десятков азербайджанских сайтов
“Буквально в течение нескольких дней обе стороны обменялись несколькими взломами, идеологическая составляющая которых была связана с последними столкновениями на границе НКР”, – сказал Самвел Мартиросян. Он также отметил, что теоретически наказать хакеров возможно, так как стороны подписали конвенции по киберпреступлениям. “Однако это невозможно на практике, потому что государство попадет в неприличную ситуацию, наказав патриота», – сказал Самвел Мартиросян.
Армения и Азербайджан вошли в пятерку стран, больше других подверженных хакерским атакам в Сети и заражениям вирусами, согласно отчету компании AVG. Как говорит эксперт, такие показатели связаны с тем, что в Армении мало используют антивирусные программы и защитную систему Firewall. Кроме этого, у большинства населения установлен нелицензионный MS Windows, который не обновляется.
Между тем, директор компании Softline, являющейся представителем таких ведущих производителей антивирусных программ как Kaspersky, AVG, McAfee, Avast, Symatec и др, Армен Карапетян отмечает положительные тенденции.
“По сравнению с предыдущим годом в Армении приблизительно на 5% уменьшилось пиратство в сфере программного обеспечения в целом, и на 10% уменьшилось использование нелицензионных антивирусных программ”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Армен Карапетян.
По его мнению, положительно повлиял на ситуацию меморандум о взаимопонимании «Безопасная Армения», подписанный, между министерством экономики Армении и “Лабораторией Касперского” в 2009 году. В рамках документа установлена специальная цена (скидка от 40% – 80%) установлена для госструктур, а также для учебных заведений, студентов, научных центров, библиотек, музеев и медицинских учреждений Армении. «Еще 2 года назад лицензионное программное обеспечение было очень дорогим. Сегодня мы организуем безвременную акцию, предлагая студентам приобрести антивирусную программу Kaspersky с 40% скидкой. Необходимо, чтобы в нашем обществе поняли, что использование нелицензионного софта – это воровство», – сказал Армен Карапетян.