Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը Էլեկտրոնային օրագիր կվարի Ինտերնետում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամլո քարտուղար Մարիա Սադոյանը, նախատեսվում է, որ բլոգի լեզուն հասանելի կլինի բոլորի համար, իսկ գրառումները կվերաբերեն դիվանագետին հետաքրքրող տարբեր թեմաների:
«Դա չի նշանակում, որ սուր թեմաներ չեն լինի: Չարլզ Լոնսդեյլը մեծ ցանկություն ուներ բլոգ վարելու, նրա համար հետաքրքիր է երկխոսության մեջ մտնել ոչ միայն գործընկերների և դիվանագետների, այլ բնակչության լայն շրջանակների հետ»,-ասել է Մարիա Սադոյանը: Իր առաջին գրառման մեջ, որն արվել է սեպտեմբերի 13-ին, դեսպանը պատմել է Գյումրի կատարծ իր այցելության, Գյումրիի մանկավարժական ինստիտուտի ուսանողների և դպրոցականների հետ հանդիպման մասին: Դեսպանի բլոգը զետեղված է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ կայքի պլատֆորմի վրա, որտեղ իրենց բլոգերն են վարում նախարարության շուրջ 50 աշխատակիցներ, որոնց թվում են նաև Մեծ Բրիտանիայի 20 դեսպաններ: «Սա Անգլիայի կառավարության այն հազվադեպ նախարարություններից մեկն է, որը ողջունում է շփումը բլոգերի ձևաչափում»,-ասել է Մարիա Սադոյանը:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունն առաջին դիվանագիտական ներկայացուցչությունն է երկրում, որը էջ է բացել Facebook սոցիալական ցանցում: Էջին բաժանորդագրվել է 526 մարդ:

14 Сентябрь 2010 - 11:02 AMT
Посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл начал вести электронный дневник в Интернете. Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь посольства Великобритании в Армении Мария Садоян, планируется, что язык блога будет общедоступный, а записи будут касаться различных тем, интересующих дипломата.
“Это не значит, что острые темы не будут затрагиваться. У Чарльза Лонсдейла есть большое желание вести блог и ему интересен диалог не только с партнерами и дипломатами, но и с широкими слоями населения”,- сказала Мария Садоян. В своей первой записи, сделанной 13 сентября, посол рассказал о своей поездке в Гюмри, встрече со школьниками и студентами Гюмрийского педагогического института. Блог посла Великобритании в Армении расположен на платформе сайта МИД Великобритании, где ведут свои блоги около 50 сотрудников министерства, среди которых порядка 20 британских послов. “Это одно из редких министерств в правительстве Англии, где приветствуется общение в формате блогов”, – отметила Мария Садоян.
Посольство Великобритании в Армении в 2009 году стало первым диппредставительством в стране, которое завело страничку в социальной сети Facebook. На страничку подписались 526 человек.